Maailm

Obama: USA on valmis ründama Süürias ja Iraagis (9)

BNS, 11. september 2014 07:50
USA president Barack Obama telepöördumises 10. septembril 2014 Washingtonis Valges Majas, teatades, et USA on valmis ründama islami äärmuslasi Süürias ja Iraagis.Foto: Reuters / Scanpix
USA president Barack Obama kinnitas kolmapäevases telepöördumises, et Ühendriigid on valmis ründama sunniitide äärmusrühmituse Islamiriigi (IS) võitlejaid Süürias ja laiendama juba käimasolevat sõjategevust pühasõdalaste vastu Iraagis.

"Ma ei kõhkle tegutsemast IS-i võitlejate vastu Süürias nagu ka Iraagis," ütles Obama, kes kutsus ühtlasi USA kongressi üles eraldama talle "lisavolitusi ja -vahendeid Süüria opositsiooni väljaõppeks ja varustamiseks".

"Koostöös Iraagi valitsusega laiendame me pingutusi kaitsmaks meie oma inimesi ja humanitaarmissioone rünnates Islamiriigi sihtmärke, kui Iraagi sõjajõud lähevad rünnakule," rääkis Obama.

President rõhutas siiski veelkord, et USA maavägesid kriisipiirkonda ei saadeta, kuid Iraagi julgeolekujõududele saadetakse väljaõpet andma 475 sõjaväelast ja toetatakse pühasõdalaste vastu sõdivaid liitlasi.

"Need terroristid on oma julmuses ainulaadsed, kes ei kohku tagasi ühegi metsikuse ees. Nad hukkavad vange. Nad tapavad lapsi. Nad röövivad, orjastavad ja vägistavad naisi," rääkis president.

Obama kinnitusel on eesmärgiks Islamiriigi täielik hävitamine.

"Meie eesmärk on selge - me nõrgestame ja lõpuks hävitame nad täielikult See saab olema kindel ja järjepidev operatsioon, mille käigus IS hävitatakse, kus iganes see ka asub," ütles president.

"See on minu ametiaja keskseks põhimõtteks - kui sa ähvardad Ameerikat, siis ei leia sa enam kuskilt varjupaika. Me tabame meid ähvardavad terroristid, kus iganes nad viibivad," lubas Obama.

USA on IS-i võitlejate tugipunkte Iraagis pommitanud juba umbes kuu aega, kuid pühasõdalaste käes on suured alad ka Süürias.