KODU PUHTAKS: Heade igapäevaste harjumuste abil saab edukalt vältida tüütut nädalalõpu suurkoristust. Foto: Scanpix/PantherMedia
Ia Mihkels 11. september 2014 07:00
Olete vahel tabanud end imestamast, kuidas küll mõnel inimesel kodu nii korras püsib? Peab koduabilist, ehkki ise seda eitab? Ilmselt on tal lihtsalt paremad harjumused, oletab housebeautiful.com, ja pakub välja nippe, mis aitaksid kõigil iganädalasest suuremast koristuspäevast pääseda.

1 Rõivad igal õhtul sinna, kus on nende koht

Oled magamineku ajaks päevastest askeldustest täiesti läbi ja mõtled ainult sellele, kuidas saaks võimalikult ruttu pea padjale panna.

Nii lendavad rõivad, kuhu juhtub – hommikurutus pole mahti neid kokku korjata ja õhtul kordub kõik täpselt samamoodi. Nädala lõpuks on magamistoa tugitool mattunud riidekuhila alla, puhtad ja mustad asjad pahatihti segamini, sokke tuleb kokku otsida kõikjalt mööda elamist.

Kui selle segaduse klaarimine jääb nädalalõppu plaanitud koristuspäeva peale, saab nädalalõpukoristusest tõsine täistööpäev. Kõik oleks märksa lihtsam, kui igaüks harjutaks end igal õhtul enne teki alla pugemist rõivaid panema sinna, kus on nende koht.

2 Mida vähem asju, seda lihtsam

Kas ühes kodus on ikka vaja korraliku kohviku jagu tasse-taldrikuid või nelja riiulitäit käterätte? Kas kõiki neid rõivaid, mis neli suurusnumbrit tagasi selga mahtusid, ikka tasub alles hoida lootuses, et kohe algab kaalulangetushooaeg ja need kõik on jälle kantavad?

Mida vähem asju, seda hõlpsam on kõigele leida oma kindel koht.

3 Korrasta paberimajandus

Vanad arved, mõne huvitava pakkumise pärast kõrvale tõstetud reklaamleht, läbiloetud ajalehed, viimase viie aasta ajakirjad.

Seadke sisse kaustad säilitamist vajavatele dokumentidele ja viige ülejäänu vanapaberikonteinerisse.

4 Puhasta plekk kohe, kui see on tekkinud

"Oi jah, siia loksus eile ju piima maha, peaks selle ära puhastama!" mõtled iga kord, kui külmiku ukse avad.

"Näe, leivakast on puru täis, peaks puhtaks tegema," märkad hommikust hommikusse võileiba tegema hakates. Mõtlemise asemel tee seda kohe.

Vanu ja kuivanud plekke ning neist tekkinud hallitust on liiati palju raskem puhastada, seega: võta see minut-kaks ja puhasta plekk kohe, kui see tekib (või silma hakkab).

5 Vähem ilupatju ja -tekke voodisse

Muidugi võib kümnete erinevas suuruses dekoratiivpatjade ja ilu pärast üle nurga elegantse lohakusega üle nurga visatud pleedidega säng kena välja näha, aga on sul ikka aega neid igal hommikul sättida?

Mida vähem võtab aega voodi ülestegemine, seda suurema tõenäosusega sa seda tõesti teed.

6 Ära püüa üksi kõigi järelt koristada

Püüa kõigile kodustele sisse harjutada komme enda järelt koristada.

7 Esikusse käepärased kapid

Kui pere on suur, kipub esikusse kuhjuma jalatsisegadik, kui keegi siis veel ka jopi või mantli nagisse riputamata jätab, on pilt juhuslikule sisseastujale üsna jahmatav. Segadust saab vältida, kui igaühe jaoks on oma kindel ruum nii jalatsi- kui riidekapis ja kastike (miks mitte nimeline) kinnaste, võtmete jm pudi-padi jaoks.

8 Tee aeg-ajalt kerge tolmuimejatiir

Põgus tolmuharja kasutamine ja kiire ring tolmuimejaga paar-kolm korda nädalas aitab kodu pidevalt puhtana hoida ja säästab pere nädalalõpud märksa huvitavamateks asjatoimetusteks.

9 Nõud pestakse kohe pärast söömist

Kui nõudepesumasinat pole ja pereliikmed jõuavad koju erinevatel aegadel, võib õhtuks olla kraanikausis aukartustäratav kogus musti nõusid, mis muudkui kuhjuvad, muutes puhtaksküürimise lõpuks töömahukaks.

Ometi võtaks paari taldriku-tassi pesemine ja kappi panemine vaid mõne minuti.