Eesti uudised

Memme leidnud noormees: aitasin läbimärja tädikese traktorikabiini ja pakkusin talle teed! (72)

Arvo Uustalu, 11. september 2014 07:00
PAKKUS KUUMA TEED: Targo sõnul oli metsa eksinud vanamemm kaotanud igasuguse suunataju.Foto: Aldo Luud
"Tädike nägi väga armetu välja. Sadas paduvihma. Ei tea, kas ta teist ööd metsas oleks üle elanud," räägib Tartumaal rohkem kui ööpäev tagasi metsa eksinud vanamemme märganud Targo.

Esmaspäeval kella 14 ajal istusid Tartumaal Vara vallas Alajõe külas elav Heldi (78) ja tema poeg Guldar kodus televiisori ees, kui Heldi püsti tõusis ja ütles, et läheb talu külje all olevasse metsa kütteks puuroikaid tooma. Tagasi ta ei tulnud.

Guldar hakkas ema pärast muretsema, kui möödas oli vähem kui tund.

"Käisin kolm korda metsas ja röökisin nii, kuidas jõudsin ja käisin rattaga ka paari kilomeetri ringis asuvatel teeotstel. Siis helistasin oma naabrimehele Meelisele," meenutab ta.

Selleks ajaks, kui Guldar naabrimehele helistas, oli ema kadumisest möödas juba umbes kuus tundi. Politsei sai teate, et ta pole koju naasnud kell pool üheksa õhtul.

"Meelis ütles kohe, et tuleb häirekeskusesse helistada, et muidu läheb pimedaks. Politsei oli varsti kohal, kaasas ka koer. Otsisime taskulampide valguses kella üheni öösel välja, aga siis otsustasime lõpetada, kuna metsas valitses pilkane pimedus," meenutab ta.

Poja sõnul polnud tal siis ema pärast tõsist hirmu, sest sisetunne ütles, et temaga on kõik korras.

"Õnneks oli esimesel ööl suhteliselt kuiv ja soe," sõnab ta.

Raske maastik

Politsei käivitas õhtul ulatusliku otsinguoperatsiooni, millesse kaasati aheliku moodustamiseks kümmekond politseinikku, abipolitseinik, otsitava naise lähedased ja külarahvas ning koerajuht jäljekoeraga.

Järgmisel päeva varahommikul tuli neile appi kopterimeeskond. Kui otsingud polnud pärastlõunaks tulemusi andnud, jätkati veelgi suuremate jõududega.

Lõuna prefektuuri operatiivjuhi Aleksandr Naidise sõnul raskendas asja see, et sealne maastik on väga soine, tihedalt võsane ja kuivenduskraave täis. Lühikest kasvu Heldil oli seetõttu raskem ka tuttavate kohtade või teeni jõuda.

Guldar on mitmel korral emaga rääkinud, et metsa minnes peab telefoni kaasa võtma. "Aga kes mind kuulab. Näete, telefon on siinsamas kapi peal. Aga samas ei tea, kas sellest metsas kasu on, sest isegi siin kodu juures ei ole meil kohati levi. Positsioneerimisel on telefonist ikka abi," sõnab ta.

Pärastlõunal Heldi leidmiseks käivitatud otsinguoperatsioonis osales 25 politseinikku kahe teenistuskoeraga ja 15 vabatahtlikku.

Politsei palus kõigil, kes on kirjeldusele vastavat naist näinud, sellest teada anda. Seda kuulis teisipäeva hommikul tööle tulles ka liivakarjääris töötav traktorist Targo. Karjäär on teed mööda minnes umbes seitsme kilomeetri kaugusel Heldi kodust.

Ei köha ega nohu

"Sõitsin kella nelja ajal juba töölt kodu poole, kui teda nägin. Kohe oli selge, et tegemist on tädikesega, keda taga otsitakse. Aitasin ta traktorisse ja pakkusin talle termosest teed. Ütles, et ta oleks ka teist ööd kuuse alla ööbima jäänud, aga nii suur vihm oli, et puust ei olnud kasu ja ta otsustas edasi liikuda. Sain aru, et tal polnud õrna aimugi, kus suunas tema kodu on," meenutab ta.

Heldi oli paduvihma käes küll teele jõudnud, kuid liikus vales suunas.

Et ta oli alajahtunud, anti ta meedikute hoole alla. Guldari sõnul lubasid tohtrid ema siiski veel sama päeva õhtul koju.

"Kütsin kohe toa soojaks, panin ema voodisse ja tegin kuuma teed. Praegu läks just sauna, tund-poolteist ikka tervendab seal end. Õnneks ei saanud ta isegi köha ega nohu," ütleb ta.

Nagu selgus, oli Heldi metsa minnes sihi kaotanud, öö seal veetnud ja tagasiteed otsides jõudnud linnulennul umbes 5 km kaugusele kodukohast.

Lõuna prefektuur tänab vabatahtlikke, kes oma ajast politseinikele appi tulid. Tegu oli Eesti kunstiakadeemia esimese kursuse sisearhitektuuri tudengitega, kes olid parasjagu õppereisil. Politseinikke nähes ja otsingutest kuuldes olid nad kohe valmis aitama.

Heldi naabrimees Meelis palub aga aitäh öelda korravalvuritele, kes tegid metsa eksinud naise üles leidmiseks väga head tööd.

Samal teemal

13.09.2014
Metsa eksinud memm: muretsesin, et sugulane jääb kalossideta, kui välja ei saa
09.09.2014
Politsei aitas Raplamaal metsa eksinud eaka proua koju

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee