Maailm

Cameronil on jäänud pantvang Hainesi päästmiseks kümme päeva (1)

Aadu Hiietamm, 10. september 2014 07:00
MURELIKUD: USA president Barack Obama (paremal) peab täna kõne, milles tutvustab plaane sunniitide äärmusrühmituse Islamiriik hävitamiseks. Pärast kahe USA vabakutselise ajakirjaniku pea mahalõikamist on Islamiriik ähvardanud järgmisena 20. septembril hukata Briti alama David Hainesi. Ähvardus on pannud tugeva surve alla Suurbritannia peaministri David Cameroni (vasakul). Foto: Reuters
Sunniitide äärmusrühmitus Islamiriik (IS) lubas Briti alama David Hainesi hukata 20. septembril. Seda juhul, kui lääneriigid Islamiriiki rahule ei jäta. Varem on sama rühmituse timukas pea maha lõiganud kahel USA vabakutselisel ajakirjanikul James Foley’l ja Steven Sotloffil.

Põhja-Süürias ja Põhja-Iraagis suuri alasid vallutanud Islamiriigist on saanud peamine murelaps Lähis-Idas. Ameerika Ühendriikide president Barack Obama peab täna kõne, milles tutvustab Islamiriigi hävitamise plaane. Obama soovib sel eesmärgil teha koostööd liitlastega Euroopas, Lähis-Idas ja mujal.

USA välisminister John Kerry lendas eile Islamiriigi vastu suunatud koalitsiooni loomise eesmärgil visiidile Jordaaniasse ja Saudi Araabiasse.

Välisminister lubas kokku saada kõige laiema võimaliku ülemaailmse partnerite koalitsiooni, et astuda vastu, pöörata tagasi ja lõpuks hävitada ISIL, vahendab AFP/BNS. Kerry kasutab sarnaselt Obamaga Islamiriigist (IS) rääkides lühendit ISIL. Sellest nimest – Iraagi ja Levandi Islamiriik (ISIL) – loobus rühmitus juuni lõpul ja võttis uueks nimeks lihtsalt Islamiriik (IS).

USA loob koalitsiooni

Samal teemal

Kerry sõnul on üle 40 riigi väljendanud nõusolekut osutada võitluses ISILiga abi. Nende riikide hulka loeb Washington ka Eesti, kes USA ametnike sõnul on lubanud rahastada humanitaarabi konfliktis lõksu jäänud tsiviilisikutele.

Kergeks see võitlus ei kujune, sest USA välisministri arvates tuleb veel ka järgmisel, 2017. aastal ametisse astuval USA valitsusel ISILiga rinda pista.

Väärib tähelepanu, et USA presidendi Barack Obama tänane kõne on ajastatud 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute aastapäeva eelõhtule. Ameerika Ühendriikide võimud ei usu küll praegu Islamiriigi võimekust sama tüüpi rünnakute korraldamiseks, kuid ohtude välistamiseks tuleb nende arvates selle rühmituse tugevnemine kiiresti peatada.

USA lennuvägi on juba üle kuu aja korraldanud õhurünnakuid Islamiriigi positsioonidele Iraagis ja president Obama kaalub tõsiselt rünnakute laiendamist Süüriasse. USA maavägede saatmise Iraaki ja Süüriasse on president seni välistatud.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov suhtus eile Moskvas antud pressikonverentsil Islamiriigi vastase koalitsiooni loomisesse skeptiliselt.

Šotimaalt pärit David Haines (44) rööviti 2013. aasta märtsis Süüria-Türgi piiril Atmeh’ põgenikelaagri lähedal. Tegu on endise Briti sõjaväelasega, kes abistas kriisipiirkonnas Prantsuse abiorganisatsiooni Acted. Mõni väljaanne on spekuleerinud, et Haines võis teha koostööd Briti sõjaväeluurega.

Islamiriigi käes on praegu pantvangis umbes 20 lääneriikide kodanikku. Rühmitus on neid valmis ka lunaraha eest vabastama. Aeg-ajalt on tulnudki teateid ühe või teise pantvangi pääsemisest vabadusse. Ajalehe Bild andmetel on lääneriikide valitsused, nende seas Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania, oma maksnud viimase 12 kuuga Islamiriigile ajakirjanike ja abitöötajate vabastamise eest ligi 40 miljonit eurot. Mai lõpul pääses väidetavalt lunaraha vastu vabaks ka David Hainesi itaallasest saatusekaaslane Federico Motka.

USA ja Suurbritannia valitsus on aga igasugused kõnelused lunaraha maksmise üle resoluutselt välistanud. USA kaitseministeerium andis pärast James Foley hukkamist teada, et USA eriüksused püüdsid president Barack Obama korraldusel Süürias Islamiriigi käes pantvangis olnud ameeriklasi päästa. Paraku katse ebaõnnestus, sest pantvangid ei viibinud kohas, kus nad luureandmete põhjal pidid olema.

Arvestades, et Islamiriik on senised ähvardused teoks teinud, on Suurbritannia peaministril David Cameronil jäänud David Hainesi päästmiseks aega vaid kümme päeva.

David Haines on teises abielus 43aastase horvaaditari Draganaga. Naise sõnul ei tea nende nelja-aastane tütar Athea, et isa on pantvangis ja teda ähvardab hukkamine. Küll aga teab seda David Hainesi esimesest abielust pärit 17aastane tütar Bethany, kes peab oma isa kangelaseks ja soovib praegu kõige rohkem seda, et ta elusalt tagasi tuleks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee