Õhtuleht 70

VANA HITT | Seenejook toob tervise ja sära (5)

Kristel Kirss, 10. september 2014, 16:31
RAVIV JOOK SAI VALMIS: Mesinik Irene Mahlak on hea tervise ja energia eest tänulik inimesele, kes talle kunagi seenepiima soovitas. Üks tervistav jook on just valmis saanud ning Irene kurnab selle majavalvur Scarti valvsa pilgu all puhtasse nõusse ümber. Kalev Lilleorg
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus SL Õhtulehes 10. jaanuaril 2004.

Vedelikus ulpivate seente kasvatamine ning selle tervistava leotise joomine on taas moes. Jook on kasulik mitmete tervisehädade korral, aga ka siis, kui muret teeb kehv juuksekasv või näonahk.

Paljud mäletavad teeseent, mille kasvatamise kõrgaeg jäi Nõukogude Liidu aegadesse – seda kasvatati kodudes kolmeliitristes purkides. Nüüd kasvatatakse samamoodi Tiibeti piimaseent.

«Mulle soovitati piimaseene vedelikku pärast sapipõie operatsiooni,» räägib mesinik Irene Mahlak. «Tänu sellele sain ma seedimise korda. Lisaks panin tähele, et juuksed, mis olid vahepeal hõrenenud, said taas endiseks ning ka küüned muutusid tugevamaks. Kadus ka igemepõletik,» kiidab Irene terviseedendamisest huvitatutele Kodulinna majas loengul «Kuidas ennast hästi tunda».

Kustutab näksimise vajaduse

Irene on seenepiima joonud juba kuus aastat, igal aastal teinud paar ravikuuri. Ravivat piima joob ta alati söögiaegade vahepeal ehk pool tundi või tund pärast lauast tõusmist. «Esmane soovitatud kogus 200 milliliitrit küll muud ei teinud, kui korrastas seedimist. Nüüd, kui tarbin jooki pool liitrit päevas, võin öelda, et mul on palju energiat juurde tulnud. Selle kannan ma küll seenepiima arvele,» räägib Irene.

Haiguste profülaktikaks tehakse 20päevaseid kuure. Esimene kogus on klaasitäis. Edaspidi on täiskasvanu päevanorm 1200 ml. Pärast ravivedeliku joomist ei ole soovitav tunni jooksul süüa ega juua.

«Huvitav, et mõnikord, kui ka kõht on täis, tahad ikka midagi näksida. Ise ka ei tea täpselt, mida. Tegelikult ei tohiks söögivaheaegadel midagi näksida. Kui ma aga võtan paar lonksu seda piima, siis nagu saaks puuduva kätte ega tahagi enam midagi,» kiidab Irene jooki, millest võib ka kaalu langetamisel abi olla.

Irene võttis Kodulinna maja huviliste jaoks seenepiima purgiga kaasa. Keegi ei keeldunud maitsmast. «Kui hapu!» kirtsutas üks daam nina. «See on küll hea,» kiitis teine. «Meenutab petti,» leidis kolmas.

«Piimaseen vajab hooldust, temasse tuleb suhtuda nagu elusolendisse,» õpetab Irene. Tiibeti piimaseen on mattvalge ning umbes 5–6sentimeetrise läbimõõduga.

Irene õpetuse kohaselt piisab ravijoogi valmistamiseks umbes supilusikatäiest seenest. Sellele valatakse umbes klaasitäis toasooja piima ning jäetakse siis toatemperatuuril 24 tunniks seisma. Selle ajaga muutub piim ravitoimeliseks. Seejärel tuleb seenepiim läbi sõela nõusse kurnata ning seen puhtaks pesta. Seda tuleb teha iga päev, muidu seen hukkub. Kui aega hoolitsuseks napib, on soovitatud seent piimaga ka külmkapi alumisel riiulil hoida. Irene praktika näitab, et seenega ei juhtu ka siis midagi, kui see piimas lihtsalt köögikapil seisab.

Teeseenejook valmib seenepiimast kauem

Seenepiima kasutatakse ka välispidiselt, näiteks käte ja jalgade liigeste põletike korral, näonaha pehmemaks ja kortsuvabaks muutmiseks ning juuste kasvu tugevdamiseks.

Teeseen on piimaseenest enam tuntud. Paljud on näinud ja maitsnud veidi pruunika värvusega hapukat jooki, mida valati kolmeliitrilisest purgist, kus ujus vedelikus kummaline mollusk. Teeseenejoogi valmistamine lubab kasutada tunduvalt rohkem fantaasiat kui seenepiima valmistamine. Joogi koostisaineteks on tee ja suhkur ning nendes kasvavad mikroobid, mis rikastavad vedelikku vitamiinidega. Lisandiks võib kasutada mett ja ürtegi.

Tervistava teejoogi valmimiseks kulub seenepiimast tunduvalt enam aega, kokku umbes 2–6 nädalat. Üks on mõlema seene puhul kindel: mida kauem jook seenega koos seisab, seda hapum vedelik saab.

Abi seenejoogist

Piimaseenejook:

Väljutab liigsed soolad ja jääkained

Korrastab soolte mikrofloorat

Leevendab liigesepõletikku

Reguleerib seedimist

Alandab kolesteroolitaset ja vererõhku

Pärsib vähirakkude kasvu

Ennetab mao- ja kaksteistsõrmiku haavandeid

Leevendab suuõõnehaigusi

Leevendab hemorroididevaevusi

Ennetab gangreeni

Välispidiselt

Kasutatakse väljalangevate juuste raviks

Aitab siluda kortse

Allikas: Irene Mahlak Teeseenejook

Teeseenejook

Tugevdab immuunsüsteemi

Leevendab peavalu ja migreeni

Korrastab seedimist

Leevendab reumat

Korrastab kolesteroolitaset

Leevendab vererõhuhädasid

Paranevad peanaha-, juuste- ja küüneprobleemid

Aitab probleemse näonaha korral

Leevendab stressi

Allikas: Internet

5 KOMMENTAARI

m
MARIA 11. september 2014, 12:23
Olen altenatiivmeditsiini austaja. Põen reumatoidadriiti ja olen nõus kõike proovima , mis mind aitaks. Olen 40% töövõimetu, aga kuna see pension on n...
(loe edasi)
a
Aili 11. september 2014, 09:20
EI joo seda hallitusega solki.Ei ole ju teada kui palu jaksab organism selle vastu võidelda.Ei taha riskida.
Loe kõiki (5)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee