Maailm

Esialgne raport Ukraina lennukatastroofi kohta: lennuki läbistas õhus suur hulk ülikiireid objekte (8)

Toimetas Kristin Aasma, 9. september 2014 11:24
Malaysian Airlinesi reisilennuki rusud Ukrainas 1. augustil 2014. Foto: AP / Scanpix
Hollandi ekspertidel valmis esialgne raport lennukatastroofi kohta, mis juhtus Malaysian Airlinesi reisilennuki Boeing 777-ga Ukrainas tänavu 17. juulil. Raport annab teada, et lennuk purunes õhus, kus teda tabas "suur hulk objekte", mis "läbistasid lennuki ülisuurel kiirusel".

Hollandi julgeolekukomitee väljastatud raportis öeldakse, et "tehnilise rikke või inimliku eksimuse kohta tõendeid ei leitud", kirjutab BBC.

Samal teemal

Juulis alla kukkunud reisilennukis MH17, mis väljus Amsterdamist Kuala Lumpurisse, sai surma 298 inimest. Oli teateid, et lennuki tulistasid alla Ukraina venemeelsed mässulised. Lennuk kukkus alla Luganski oblastis asuva Krasnõi Lutši ning Donetski oblastis asuva Šahtarski vahel. Ukraina valitsus- ja mitmed Lääne riikide juhid väidavad, et venemeelsed separatistid tulistasid lennukit õhutõrjesüsteemist Buk.

Hollandi lennundusuurijad toetusid esialgse raporti koostamisel lennuki musta kasti salvestatud informatsioonile, lennuliikluse kontrollimisele ning satelliidikujutistele ja –fotodele.

Lennuk "purunes õhus tõenäoliselt struktuurilise purustuse tulemusena, mille põhjustas suur hulk ülikiireid objekte, mis läbisid lennuki väljastpoolt", on kirjutatud raportis. Lennuki kokpiti helisalvestuses ei ole märke mingist tehnilisest rikkest või hädaolukorrast, kinnitasid eksperdid.

Kuigi see pole lennukatastroofi kohta lõplik raport, on tulemused märkimisväärsed selle poolest, et need on esimesed ametlikud kokkuvõtted, mis on tehtud, kinnitas BBC reporter Hollandist. Raport ei sisalda etteheidet ega sea kellelegi vastutust, kuid juhtumi kohta on algatati eraldi kriminaaluurimine, mida juhivad Haagi kohtu prokurörid.

Lennukatastroofi asjaolude selgitamine toimub Hollandi koostöös Suurbritannia, Saksamaa, Austraalia, Malaisia, USA, Ukraina ja Venemaa ekspertidega. Lõppraportini loodetakse jõuda selle aasta sees.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee