Maailm

Saddam Husseini tütar unistab Iraagis võimule saamisest (5)

Aadu Hiietamm, 9. september 2014 07:00
Foto: AFP / Scanpix
Jordaania pealinnas eksiilis elav Saddam Husseini vanim tütar Raghad rahastab sunniitide äärmusrühmitust Islamiriik ja unistab Iraagis võimule tõusmisest, kirjutab Spiegel Online.

Raghad Hussein on Jordaania pealinnas Ammanis silma paistnud eelkõige luksusliku eluga. Teda saab pidada suurte juveeliäride ja luksuspoodide püsikliendiks. Samuti käib 46aastane Raghad Ammani parimate ilukirurgide juures, et korrigeerida oma nina, silmade ümbrust ja rindu.

Samal teemal

Poliitilisi seisukohavõtte püüdis alates 2003. aasta suvest Ammanis elav Saddam Husseini vanim tütar vältida. Pealegi süüdistavad Iraagi võimud Raghad Husseini terrorismi toetamises ja otsivad teda alates 2006. aasta juulist taga. Kaasatud on ka Interpol, kuid Jordaania on keeldunud teda välja andmast.

Ka Saddam Hussein oli sunniit

Pärast tänavu juunis alanud sunniitide äärmusrühmituse Islamiriik suurrünnakut Põhja-Iraagis, on Raghad Hussein avalikult rõõmustanud Islamiriigi edusammude üle. Lähis-Idas töötavate diplomaatide andmetel rahastab Raghad Hussein Islamiriiki, kes ühendab noori sunniidiradikaale ja Saddam Husseini aegseid kõrgeid sõjaväelasi.

Tasub teada, et 1979.–2003. aastani Iraaki karmi käega juhtinud Saddam Hussein oli sunniit ja koos temaga olid võimul sunniidid. Pärast USA juhitud vägede sissetungi ja Saddam Husseini kukutamist tõusid Iraagis võimule šiiidid.

Ajaleht New York Times kirjutas hiljuti Iraagi kõrgest sõjaväelasest, kes oli saanud pidevalt telefonikõnesid ühelt Saddam Husseini aegselt kindralilt, kes palus end armeesse tagasi võtta. Seda ei tehtud ning äsja helistas ekskindral taas ja teatas, et nüüd võitleb ta Islamiriigi poolel. "Oota, me tuleme ja raiume teid tükkideks," ähvardas ta.

Raghad reetis 1995. aastal isa

Spiegel Online’i väitel unistab võimule tagasipöördumisest ka Raghad Hussein, kes soovib isale tehtud ülekohtu eest kätte maksta. Samas ei maksa unustada, et ka tema on koos praegu Jordaanias eksiilis elava õe Ranaga kunagi isa reetnud.

Juhtus see 1995. aasta augustis, kui Raghadi ja Rana abikaasad, vennad Hussein Kamel Hassan ja Saddam Kamel Hassan plaanisid riigipööret. Koos põgeneti tookord Jordaaniasse, kus üritati USA ja Suurbritannia abiga ühendada Iraagi pagulased ja kukutada seejärel Saddam Hussein.

Ettevõtmine kukkus aga läbi ning nad pöördusid 1996. aasta veebruaris Bagdadi tagasi teadmises, et Saddam Hussein on neile andeks andnud. Juba paar tundi pärast kodumaale naasmist sundis Saddam Hussein tütreid oma meestest lahutama ning kolm päeva hiljem kindralleitnant Hussein Kamel Hassan ja kolonel Saddam Kamel Hassan tapeti. Väidetavalt lasi Saddam Hussein reeturitest väimehed oma käega maha.

USA president Barack Obama teatas pühapäeval, et peab kolmapäeval kõne, milles esitab strateegia sunniitide äärmusrühmituse Islamiriik alistamiseks. Islamiriik, keda Saddam Husseini vanim tütar toetab, on viimastel nädalatel võtnud pea maha kahel USA ajakirjanikul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee