Maailm

Ootamatu pööre: Šotimaa iseseisvumine tundub juba võimalikuna (4)

Tiina Tamman, London, 9. september 2014 07:00
ISESEISVUSKOOK: Šotimaa iseseisvumise pooldajad pakuvad tee juurde kooke, millel on sõna «jaa» ja Šoti lipp. Foto: Reuters/Scanpix
Kes oleks võinud arvata, et üks arvamusküsitlus midagi muudab, liiati nii tähtsas küsimuses nagu Šoti iseseisvushääletus, mis korraldatakse 18. septembril? Muutus on samas täiesti tuntav – keegi oleks nagu herilasepesa torkinud.

Pühapäeval avaldatud arvamusküsitluse tulemuste põhjal on esimest korda näha olulist pööret Šoti rahva arvamuses: 51% küsitletuist kavatseb öelda jaa rahvahääletusel ja soovib Šotimaad näha iseseisva riigina. Seni olid küsitlustes ülekaalus ei pooldajad, kes ei taha riiki lõhkuda.

Samal teemal

Herilasepesaefekt tuleneb Londoni käitumisest. Nüüd, kui 18. september on käega katsuda, pakub peaminister David Cameron koos opositsiooniliidri Ed Milibandiga

Šotimaale äkitsi suuremat autonoomiat, kui hääletustulemus peaks tulema eitav. Šotimaa esiminister Alex Salmond täheldab pakkumises Londoni paanikat. "Kuna neil ei õnnestunud Šoti rahvast ära hirmutada, siis järgmise sammuna katsuvad nad meid ära osta," ütles ta.

Londonis on rahandusminister George Osborne juba kinnitanud, et Šotimaa iseseisvus ei too kaasa Cameroni tagasiastumist, Inglise Pank on sunnitud valuutaturgude rahustamiseks hea hulga naelsterlingeid ära müüma ja kuningakoda Buckinghami palee on kiirustanud kinnitama, et kuninganna on iseseisvusasjus neutraalne, ehkki ajalehtede andmeil on teema kuningannat erutanud ja ta ei soovi riigi lagunemist.

Mis on siis viimaste nädalatega juhtunud, et Šoti avalik arvamus on muutunud? Ajakirjanduse meelest on jaa-kampaania olnud aktiivne ja leidlik ning see on vähendanud šotlaste kartusi. Seni tundsid paljud, et iseseisvus on liialt riskantne. Teada-tuntud on ju lahendamatud vaidlused tulevase Šoti riigi raha üle. Ühtlasi on kardetud muutusi tööturul ja investeeringutes. Salmond on samas väga hästi meelestatud: tuleviku Šotimaa on hooliv ega sõltu enam Londoni diktaadist.

Ei-kampaania on jäänud lihtsalt halbade külgede rõhutamise juurde. Nüüd süüdistavadki parteikaaslased Cameroni liigses enesekindluses ja enesega rahulolus.

Järeldusi on veel vara teha, sest keegi ei oska ennustada 18. septembri tulemust, ent võitlus rahva arvamuse eest on kindlasti teravnenud. Suurbritanna ekspeaminister Gordon Brown alustab kuuepäevast ringsõitu Šotimaal, et veenda rahvast riiki mitte lõhkuma, ent Brown pole kunagi hiilanud veenmisoskusega. Aga kui tõepoolest Suurbritannia peaks lagunema, siis on sellel tohutud tagajärjed nii Inglismaale kui ka Londonile. Mõju võib kanduda kaugemalegi – näiteks Brüsselisse. Ja küllap jälgib Moskvas Vladimir Putingi Šotimaa sündmusi suure huviga.

Samal teemal

29.11.2014
Suur segadus SKT arvestusega
02.07.2014
Cameron kutsus NATO-t revideerima oma suhteid Moskvaga
05.06.2014
Cameroni eksnõunik lähebki vangi