Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: kuidas saada õnnelikuks? (1)

Tiina Kilkson, psühholoog, 11. september 2014, 17:13
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kes meist ei igatseks õnnelikuks saada? Mis see õnn õieti on? Sellel teemal püüangi järgnevalt arutleda.

Minu jaoks isiklikult on õnn see hetk, kui ma tunnen rahulolu. Õnnelikke hetki võib leida igas päevas ja need ei pea olema suured sündmused, mis õnnelikuks teevad. Väikestest asjadest tuleb osata ka rõõmu tunda. Praegune aastaaeg on juba nii kaunis, et seda imetledes võib tajuda õnnejoovastust.

Samal teemal

Praegu on pojengide ja iiriste õitsemise aeg, mille õiteilu ei jäta ühtegi loodussõpra ükskõikseks. Väga toredaks vahelduseks on teha kena jalutuskäik metsa või parki ja nautida kevade lõppu. Varsti on käes suvi ja saab nautida rannamõnusid. Liigne päikese võtmine ei ole küll tervisele kasulik, kuid pisut päikese käes viibida ja D vitamiini ammutada on siiski kasulik.

Praegu on turgudel palju värsket hooajakaupa, mida samuti võiks osta. Just värsketes kodumaistes puuviljades on palju eluks vajalikke vitamiine. Maasikad ja kirsid lausa kutsuvad ostma ja nad on ka väga maitsvad. Head sööki süües võib naudingut tunda, eriti tore on sööki koos teha oma sõpradega või perega ja pärast koos valmis toitu süüa. Lähedastega koos oldud aeg teeb samuti palju rõõmu ja loob kauneid unustamatuid hetki.

Paljudel on suvel puhkus, kes reisib välismaale, kes läheb suvilasse. Aeg ise endale tuleb leida meil kõigil, et pärast puhanuna saaksime uuesti oma tööellu sukelduda. Puhanult tunduvad tööd palju kergemad ja pahurad kliendidki saab rahuloleva naeratusega kergesti maha rahustada.

Lastel on samuti vaja, et vanemad oleksid puhanud ja et nad jõuaksid pidevalt anda soojust ja hoolivust oma lastele. Kvaliteetaeg koos pearega on hindamatuks akude laadimise kohaks. Koos perega on tore näiteks külla minna grillima liha või minna mänguväljakule mängima. Praegusel ajal on tehtud lastele palju mänguväljakuid,  kuhu mahub palju lapsi korraga mängima. Koos perega võib minna ka sportima, näiteks ujumine aitab hästi lõõgastuda ja parandab samas ka füüsilist vormi.

Jalgratastega on koos sõprade või perega tore vaba aega sisustada. Lastele meeldivad ka väga rulluisutamised ja rulaga sõitmine ning trikiratastega sõitmine, kuid siinjuures panen vanematele südamele, et nende järeltulijad oleksid varustatud  kiivvriga, sest pea on väga õrn kehaosa ja seal asuvad paljud elutähtsad organid ning pead tuleb võimaliku kukkumise eest kaitsta. Ise võibki olla vinge trikitaja, kuid teine sõitja võib kogemata ette sõita ja ikkagi võib õnnetult kukkuda. Sport on väga kasulik vaba aja sisustaja ja need kellel on parem füüsiline vorm on ka üldiselt tervemad ja eluga rohkem rahul. Isegi masenduses inimesele aitab jõukohane füüsiline koormus ennast paremini tunda.

Liigutama peab ennast vastavalt oma füüsilisele vormile, liigne koormus muidugi mõjub organismile kurnavalt ja ei ole soovitav. Füüsilist koormust tuleks tõsta sujuvalt ja pidevalt, et toimuks areng. Suvel tuleks olla võimalikult palju värskes õhus ja hea on kui on võimalik sõita mõneks ajaks maale või teise linna ja nautida vabu hetki. Reisida võib ka üksi, kui kaaslast ei ole käepärast võtta. Aeg endale on kulda väärt. Üksinda reisides võid teha just seda, mida hing ihkab ja ei pea kellegagi arvestama.

Isegi väga seltskondlikud inimesed vajavad vahel aega ainult endale, mil on väga hea mõelda oma mõtteid ja teha tuleviku plaane. Üksinda on hea lugeda raamatut või koeraga jalutama minna. Õnnelik võib olla iga inimene ja me kõik väärime seda tunnet, oleme me noor või vana. Iga inimene peaks leidma just need tegevused, mis teda õnnelikuks teevad ja katsetama ka uusi põnevaid harrastusi, mis toovad ellu vaheldust. Õnn ei ole väheste õnnelike privileeg, vaid see on mõeldud meile kõigile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee