Maailm

Dalai-laama soovib jääda Tiibeti viimaseks vaimseks juhiks (1)

BNS, 8. september 2014 13:16
Dalai-laamaFoto: AFP / Scanpix
Dalai-laama ütles usutluses Saksa ajalehele Welt am Sonntag, et ta peaks jääma Tiibeti viimaseks vaimseks juhiks, kellega lõpeb sajanditevanune usutraditsioon.

Usutlus kordab vaimse juhi varasemat seisukohta, mille kohaselt "dalai-laama institutsioon on oma ülesande täitnud".

"Tiibeti budism ei sõltu ühest inimesest. Meil on väga hea organisatsiooniline ülesehitus ning hea hariduse ja suurte kogemustega mungad ja õpetlased," lisas dalai-laama.

Tiibet on olnud alates 1950. aastast Hiina võimu all, dalai-laama põgenes pärast 1959. aasta nurjunud ülestõusu üle Himaalaja Indiasse. 2011. aastal loobus Nobeli rahupreemia laureaat poliitilistest kohustustest, kuid on endiselt nii kodumaal kui paguluses elavate tiibetlaste jaoks võimsaim ühenduspunkt.

Ajalehe küsimusele, kui kaua loodab ta veel oma kohustusi täita, vastas dalai-laama: "Arstide arvates võin ma elada saja-aastaseks. Oma unistustes suren ma 113-aastaselt."

Küsimusele, kas tal võib kunagi avaneda võimalus Tiibetisse naasta, vastas vaimne juht: "Jah, olen selles kindel. Hiina ei saa ennast enam isoleerida, vaid peab järgima ülemaailmset suunda demokraatliku ühiskonna poole."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee