Korvpalli MM 2014 blogi

Ville Arike | Mis jõud aitaks Euroopat FIBAs? 

Ville Arike, 8. september 2014, 10:00
Leedu korvpallikoondisel oli eile Uus-Meremaaga kõvasti madistamist, aga lõpuks jäi Euroopa võim ikkagi peale. MMi kaheksast veerandfinalistist esindavad kuus Euroopat. Manu Fernandez
Tänavustel korvpalli maailmameistrivõistlustel on asjad viimast korda vanamoodi. Ehk nii nagu praegu. Järgmisel korral (2019) ei mängita enam jalgpalli MMiga samal aastal, suureneb osavõtjate arv (24-lt 32-le) ja ... Euroopa kohti jääb protsentuaalselt veel vähemaks.

Käimasoleval MMil on 24 meeskonnast 10 Euroopast, protsent 41,7. Uue korra kohaselt saab Euroopa 12 kohta (või 13, kui võistlus korraldatakse Vanas Maailmas) 32st ehk 37,5 protsenti (lisaks Ameerika 7, Aasia/Okeaania kokku 7, Aafrika 5 + korraldaja). Kui jälgida viimaste maailmameistrivõistluste tulemusi, on Euroopa kohtade arv juba praegu väike, ning pole mingit põhjust viia seda protsenti suisa alla 40.

Võtame ette viimased kümme aastat, milliseid tulemusi on maailma kvantitatiivselt suurimad (olümpia on samuti kahtlemata suur, aga poole väiksema osalejate arvuga) korvpallipeod pakkunud? Võta või jäta, keskmist tulemust silmas pidades ei saa eurooplastele keegi lähedalegi.

Kõigil viimase kümnendi MMidel on mänginud ühesugune arv meeskondi (24) ühtmoodi võistlussüsteemiga. Seetõttu saab tulemusi hõlpsalt ja ka adekvaatselt võrrelda.

Vaatlen, kui suur on olnud ühe või teise maailmajao esindatus 8 ja 16 parema seas.

USA on USA, seal pole midagi rääkida. Nemad on teiselt planeedilt ning „lihtsurelike" seas paistab Euroopa veelgi paremini välja.

Tänavusel MMil jõudis kaheksa parema sekka kuus Euroopa meeskonda – koha seal kindlustasid Prantsusmaa, Sloveenia, Hispaania, Leedu, Serbia ja Türgi. Seega moodustavad kolmveerandi „veerandfinaalipõllust" Euroopa alaliidu hingekirjas olevad riigid.

Play-off'i jõudis kaheksa Vana Maailma meeskonda. Ning nagu teame, ei jäänud ka sajaprotsendiline esindatus kaugele, kui mängus Uus-Meremaaga oleks Soome staar Petteri Koponen viimase viske sisse visanud – siis vedanuks meie põhjanaabrid koos endaga edasi ka Ukraina.

2006. aasta MMil aga täpselt nõnda läkski: esimesel etapil ei kukkunud ükski Euroopa tiim välja. Kaheksandikfinaalist läks eurooplasi edasi kuus tükki - nagu tänavugi. Seejuures ei kaotatud muule maailmale ühtegi mängu ehk väljalangejad mängisid teise Euroopa koondise vastu - nagu tänavugi.

Ja 2010? Põhimõtteliselt sama pilt. Kuus „eurooplast" veerandfinaalis, kümnest üheksa play-off'is. Ainus väljajääjagi (Saksamaa) lendas üle parda omavahelise mängu võrdluses Angoolaga (kaotas lisaajal). Ning siingi kaheksandikfinaalis Euroopa tiimid muu maailma riikidele ei kaotanud.

Mis jõud suudaks maailma alaliidule FIBA selgeks teha, et Euroopa väärib rohkem kohti ja 32st 12 on ilmselgelt vähe?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee