Eesti uudised

Reinsalu: kapo töötaja inimrööv poliitilise eesmärgiga on terrorism (26)

Siim Randla, 8. september 2014, 07:00
RÖÖVITUD: Mida Eston Kohver piiril täpselt tegi, kaitsepolitsei ei avalikusta, kuid tegemist olnud salakaubajuhtumi lahendamisega. FSB töötajad viisid Kohvri vägisi Venemaale, kus kohus ta vahi alla võttis. Foto: Ruptly/Youtube (Ekraanitõmmis)
Ekskaitseminister Urmas Reinsalu leiab Eestis kinni võetud ja Venemaale viidud kaitsepolitsei töötaja juhtumis, et ametiisiku röövimine poliitilise eesmärgiga on kvalifitseeritav terrorismina, riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste peab juhtunut riikliku suveräänsuse otseseks rikkumiseks.

Reedel kella 9 ajal võtsid Eesti territooriumil Luhamaa piiripunkti läheduses Venemaa föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) töötajad vabaduse teenistuskohuseid täitnud kapo ametnikult Eston Kohvrilt ja viisid ta relva ähvardusel endaga üle piiri Venemaale.

Samal teemal

Inimröövile eelnes Venemaa suunalt operatiivraadioside segamine ja suitsugranaadi kasutamine. FSB on aga teatanud, et Kohver peeti kinni Pihkva oblastis Eesti piiri ääres agentuuroperatsiooni käigus, märgib Interfaks. Laupäeval sanktsioneeris Moskva Lefortovo kohus ERRi teatel Kohvri vahi alla võtmise kaheks kuuks. Venemaa väljaande lenta.ru sõnul kahtlustab FSB kinnipeetud kapo kaastöötajat spionaažis, ebaseaduslikus tulirelva omamises ja ebaseaduslikus piiriületuses. Väljaande allika väitel kohtus Kohver Pihkva oblastis oma Venemaa kodanikust agendiga, kes pidi talle edastama infot FSB tegevusest. Süüdimõistmise korral spionaažis ähvardab teda kümne- kuni 20aastane vangistus. Sellest rääkis Interfaksile olukorraga tuttav olev allikas.

Rikuti riiklikku suveräänsust

"Kindlasti on see seotud Obama visiidiga," usub endine kaitseminister Urmas Reinsalu (IRL). "Venemaa soovib jõhkra provokatsiooniga demonstreerida, et võib siin teha, mida tahab. Ametiisiku inimrööv sellisel moel poliitilise eesmärgiga on kvalifitseeritav terrorismina," ütleb Reinsalu. "Selline jõhker kuritegu tähendab, et Venemaa sõjas oleva riigina soovib oma huvides pingeid üle kanda meie piirkonda." Reinsalu sõnul peame olema kindlameelsed ja rakendama kõiki meetmeid, et Eesti vabariiki teeniv mees vabastataks. "Fabritseeritud süüdistusi pole mõtet hetkekski tõena võtta." Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste leiab, et kui asi toimus nii, nagu meedias kajastatud ja piirikomisjon fikseerinud, on see riikliku suveräänsuse ja jurisdiktsiooni otsene rikkumine. "Teise riigi esindajate poolt isikult vabaduse võtmine ilma sellekohase kohtu loata on vastuolus mõlema osalisriigi põhiseadustega ning neile siduvate rahvusvaheliste konventsioonidega (EIÕK)," ütleb Maruste.

Legendist ei loobuta

Endise siseministri Kalle Laaneti sõnul peab Eesti kasutama kõiki isiklikke, ametkondlikke ja poliitilisi suhteid, et Kohver vabastada ja Eestisse tagasi tuua.

Erukindral Ants Laaneotsa hinnangul oli Kohvri kinnivõtmine ettevalmistatud FSB erioperatsioon.

"Seesama X-agent, kes pidi tulema üle piiri ja keda ta ootas – teda lihtsalt ei olnud. See oli selleks, et saada ta hästi piiri lähedale, mille järel FSB ametnikud ilmselt ületasid piiri, võtsid ta kinni ja viisid üle," rääkis Laaneots ERRile. "Mis on väga ohtlik – venelastel on selline komme, et kui nad mingi legendi kokku panevad, siis nemad sellest ei loobu. Eesti poolel saab olema väga raske teda välja nõuda."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee