Juhtkiri

Juhtkiri | Karu läheb aina jultunumaks (33)

Õhtuleht, 7. september 2014, 16:52
Foto: Alexei Nikolsky
See, et Venemaa jõustruktuurid kaitsepolitseiniku röövisid, näitab, et meie idanaaber eelistab igasugusele õigusele nüüd kindlalt rusikaõigust. Mitte kunagi varem ei ole Venemaa julgenud üle piiri tungides vangistada mõne NATO liikmesriigi kodanikku.

Venemaa versioon sellest, et kaitsepolitseinik Eston Kohver viibinud ebaseaduslikult Venemaa territooriumil ja spioneerinud seal, kõlab uskumatult. Eesti poolel on pealegi raudne argument: kahe riigi piirivalvurite vahel juba reedel pärast intsidenti koostatud protokoll, milles ka Vene pool nendib, et piiririkkumine toimus suunaga Venemaa poolt Eestisse ja siis tagasi. Näib, et siin on FSB teinud räpakat tööd ja jätnud oma tegevuse eelnevalt kohaliku piirivalvega kooskõlastamata. Karta on, et ausad Vene piirivalvurid, kes sinisilmselt sellisele protokollile allkirjad andsid, valvavad praeguseks Vene piiri juba kuskil Tšukotka või Kamtšatka kandis.

Samal teemal

Raske on uskuda, et tööülesandeid täitnud kaitsepolitseiniku röövimine NATO tippkohtumise ajal ja vaid paar päeva pärast USA presidendi külaskäiku Eestisse, kus viimane avaldas meile igakülgset toetust, on juhus. Sõnum on selge: NATOst hoolimata ei maksaks Eestil tunda ennast kui vanajumala seljataga.

Meenutame, et alles kuu tagasi nimetas mainekas USA ajakiri Newsweek kaitsepolitseid üheks Euroopa parimaks vastuluureagentuuriks, mis on Venemaale tublisti peavalu valmistanud, nende agente järjest vahele võttes. Nii võib Kohvri röövimises soovi korral ühtlasi näha kättemaksu ja koha kättenäitamist kogu asutusele ja ka presidendilt kõrge autasu saanud Kohvrile isiklikult, kes küllap Venemaa vastavatele organitele juba ammu pinnuks silmas.

Välisministeeriumil tuleb nüüd Eesti poole argumentidele tuginedes järjekindlalt nõuda igasuguse rahvusvahelise õiguse vastaselt röövitud kaitsepolitseiniku vabastamist ja kodumaale saatmist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee