KUMB VÕIDAKS: SOOMUK VÕI PRESIDENDI LIMUSIIN? Politseil oma soomukit ei ole – see Pasi laenati kaitseväelt. Kaitsevägi oli abiks ka riigipiiril. Foto: Teet Malsroos
Mattias Tammet 5. september 2014 07:00
Barack Obamat valvama suunatud politseioperatsiooni juht, Põhja prefekt Kristjan Jaani ei hoia tagasi vaadates kiidusõnu tagasi. Operatsioon töötas peaaegu laitmatult, ehkki mitte veidrusteta.

"Ma väga kiidan Tallinna inimesi nende mõistva suhtumise eest," oli Jaani eile tänulik.

"Kolmapäevane liikluspilt kesklinnas näitas selgelt, et autojuhid on infot liikluspiirangute kohta arvesse võtnud. Kohati oli visiidi ajal kesklinnas vaatamata piirangutele vähem ummikuid kui tavalisel päeval. Mitte seepärast, et politsei oleks suutnud liiklust kuidagi eriti osavalt suunata, vaid ikka ja ainult tänu liiklejatele endile."

"Üks vahva näide sellest, kui rahulikult ja tervemõistuslikult meie inimesed ajutisi ebamugavusi võtavad, oli pilt, mis avanes visiidi ajal Tõnismäel Kaarli kiriku juures," jätkas Jaani.

"Eesti Pangast Toompeale sõitnud autokorteež keeras seal Kaarli puiesteelt Toompuiesteele ning seda vaatas seal päris palju jalakäijaid. Mis nad pärast kolonni möödumist tegid? Kõndisid oma autode juurde tagasi, sest need polnudki jalakäijad, vaid hoopis autojuhid. Kui ristmik nagunii veerand tunniks kinni, siis miks mitte minna autost välja ja vaadata, kuidas Ameerika Ühendriikide presidendi korteež sinust vaid meetrite kauguselt mööda sõidab. Väga õige."

Politsei vabandab, et paaril korral tuli liiklust kinni hoida plaanitust kauem ja mõnel ristmikul otsustati jalakäijaid ristmikust veidi kaugemal hoida.

Võib-olla kogu päeva ootamatuim moment leidis aset juba alguses, kui Obama oli just jõudmas lennujaamast hotelli. Avaldatud videost oli näha, kuidas tume Volkswagen sõidab muretult piirete vahelt läbi vaid sekund-paar enne USA presidendi auto möödumist. Juurde hüpanud politseinikud pidasid juhi siiski kiiresti kinni, lugesid talle sõnad peale ja saatsid ta tuldud teed pidi tagasi.

Nagu pea iga suure visiidi ajal, tuli ka seekord politseinikel korduvalt käia kontrollimas lähedalasuvate majade katustel askeldavaid inimesi. Nii said politseinikud kolmapäeval tuttavaks näiteks ka kuue ehitusmehega.

Visiidiga seoses tuli teisaldada seitse autot, mis olid jäetud parkimiskeelualasse. Politsei viis need lähimasse tänavasse, kus parkimine visiidi ajal lubatud ja inimene sai oma auto ilma mingite täiendavate kuludeta sealt kätte. 3. septembri öösel viis politsei Swiss?teli juurest ära Volkswageni, mille peale reageerisid autosid kontrollinud pommikoerad. Sõiduki omanikuga, kes viibis sel hetkel välismaal, ei õnnestunud kontakti saada. Täiendaval kontrollil demineerijad autost midagi ohtlikku ei leidnud.

Ajutise piirikontrolli kehtestamisel kontrolliti lisaks sadamatele ja lennujaamale piiriületajaid ka üheteistkümnes maismaapiiripunktis Eesti–Läti piiril. Kokku kontrolliti nelja päeva jooksul 57 450 piiriületajat ja 14 933 transpordivahendit. Suuri vahejuhtumeid ei olnud. Ligi 50 korrale, kus Eestisse naasnud inimesel polnud kaasas ei ID-kaarti ega passi, leiti kõigile lahendus, inimene tuvastati PPA andmebaaside abiga ning sai piiri ületada. Eestisse sisenemine keelati 16 välismaalasel – kes reisis kehtetu passiga, kellel puudus Schengeni viisa või oli lasknud sellel aeguda.