Foto: Arno Saar
Teele Talve 5. september 2014 07:00
Üleeilset Obama visiiti jälginud linnakodanikul jäi silma, et Tallinna ühistransport, mida kaunistavad välisriigi esindaja visiidi ajal vastava riigi lipud, olid sel korral ilma lippudeta.

ASi Tallinna Linnatransport avalike suhete osakonna juht Sirje Roht sõnab, et kõikide riigivisiitide puhul tellib ühissõidukite kaunistamise välisministeeriumi protokolliosakond, kes linnatranspordi ka vastava riigi lippudega varustab. "Me ei ole kõrgete väliskülaliste puhul kunagi isetegevust teinud," sõnab ta.

"Antud juhul välisministeerium meilt seda ei tellinud, kuigi olime selleks valmis ja ootel," kinnitab ettevõtte juhatuse esimees Enno Tamm.

Küsimusele, miks välisministeerium USA presidendi Barack Obama külastamise puhul lippe ei tellinud, vastab ministeeriumi pressispetsialist Helena Nõmmik, et tegu on protokolliküsimusega.

"Lippe ei tellitud, sest tegu ei olnud riigivisiidiga," sõnab ta ning lisab, et riigivisiidi programm sisaldab rohkem pidulikke ja tseremoniaalseid elemente kui töövisiit.

"Riigivisiit kestab tavaliselt vähemalt kaks päeva ning külastatakse ka mõnda teist Eesti linna või maakonda. Võimalusel saabub riigipea koos abikaasaga ning toimub pidulik riigiõhtusöök hümnide ja kõnedega," selgitab Nõmmik.

Nõmmik lisab, et riigivisiidil asetab külaline ka pärja Vabadussõja võidusamba jalamile. "Kohtumine on presidendi, peaministri ja riigikogu esimehega ning enamasti vahetatakse ka teenetemärke," kostab ta.

Roht sõnab, et omal algatusel on nad ühissõidukeid kaunistanud ainult Eesti riigitähtpäevade puhul. "Viimati olid Eesti lipukesed sõidukitel taasiseseisvuspäeval, 20. augustil," märgib ta.

"Näiteks 1.– 9. maini paigaldasime kokkuleppel riigikantselei protokolliosakonnaga ühissõidukitele Eesti ja Euroopa Liidu lipukesed seoses kümne aasta möödumisega Eesti ühinemisest Euroopa Liiduga."

Ta nendib, et väikesed lipukesed saab aga paigaldada vaid neile ühissõidukitele, millel on lipuhoidik. "Kõigile ei ole kahjuks tootjatehas lipuhoidikuid paigaldanud," ütleb Roht.