Foto: Sander Retel
Karoliina Vasli 5. september 2014 07:00
Kellele maal, kellele käepigistus – Obama visiit oli meie presidendi ja tema tiimi jaoks meeldejääv. Obama ise sai aga endale uue visiitkaardi, näidise ID-kaardist.

Barack Obama valmistub Air Force One’i astuma, tugeva käepigistuse asemel ulatab tema Eesti kolleeg Toomas Hendrik Ilves hoopis ümbriku ja ütleb paar sõna saateks. Mälupulk? Eesti kroonid? – arutlevad kommentaatorid hiljem internetiavarustes.

Eile heitis presidendi kantselei asjaloole valgust. Nimelt sai mitu korda Eesti edu e-riigina kiitnud Obama enda nime ja fotoga ID-kaardi. Paraku vaid näidise, piiril jääks ta sellega hätta.

Kotkas ja foto

Lisaks kinkis Ilves Obamale Peeter Lauritsa teose "Vooluvõrgud 2 / Waterway Weaves 2", mis valmis presidendi kantselei tellimusel. Seda teost trükitakse viis eksemplari. Obama sai teose märkega 1. Seega on veel neljal õnnelikul külalisel võimalik tulevikus sama kingitus saada.

Obama omakorda kinkis president Ilvesele Ameerika Ühendriikide New Jersey osariigi kaardi aastast 1796, mis on originaaleksemplar ja käsitsi koloreeritud. Ilves elas selles osariigis aastaid. Peaminister Taavi Rõivas sai aga kingiks kotkaskulptuuri, mis peab sümboliseerima vabadust ja julgust.

Skulptuur on valmistatud roostevabast terasest ja sellel on Obama Eesti visiiti meenutav graveering.

Arvestades USA presidendi suurt huvi korvpalli vastu, kinkis Rõivas president Obamale fotod USA kõigi aegade esimesest korvpallikohtumisest olümpiamängudel Berliinis 9. augustil 1936. aastal, mil ameeriklaste esimene mäng oli Eestiga.

Omamoodi elamuse said üleeile kindlasti ka paljud presidendi kantselei töötajad, kel õnnestus maailma võimsamat meest oma silmaga näha.

Kas liiklusseisakud tööletulemist ei seganud? Presidendi kantselei kõneisik Piret Pert ütleb: "Kantselei töötajad, kes olid seotud president Obama visiidiga, jõudsid õigeaegselt tööle ja tegid kõik, et see päev õnnestuks. Osa neist sai tunda ka president Obama sooja käepigistust."

Lips sarnanes kogemata

Presidendi külastus oli elamus ka Stenbocki maja töötajaskonna jaoks. Valitsuse meedianõunik Tiina Ansip sõnab, et tavapärastest visiitidest eristus see ehk veelgi rangemate turvanõuete poolest. "Veidi mööblit pidi tõstma ümber, aga suuri muudatusi polnud."

Valitsuse osas meenub ereda seigana ka Taavi Rõivase ja Barack Obama riietuse sarnasus – mõlemal sinised ülikonnad, valged särgid ja sinine lips. "Ei, ei," ütleb Ansip selle kohta, kas Rõivas vaatas hommikul ehk televiisorist Obama riietust ja üritas sellest šnitti võtta.

Ansipi sõnul ei sõltunud valik kuidagi Obama maitsest. Ta lisab, et lipsud pole päris ühte karva sinisedki, Obama oma on heledam.