Eesti uudised

VALERAHAGA PETTA SAANUD MÜÜJA: pätid said poest särgi ja 48 eurot! (16)

Arvo Uustalu, 5. september 2014 07:00
"Pandimajas töötav sõbranna helistas ja hoiatas, et talt taheti valerahaga just telefoni osta. Minu poest olid kaks kahtlast meest just välja astunud," räägib Põlva kasutatud riiete poe müüjatar, kes jäi ilma 50eurost.

Teisipäeva hommikul kella kümne ajal astusid Põlva kesklinnas asuvasse kasutatud riiete kauplusse sisse kaks noormeest. Üks neist valis välja kollaka kaks eurot maksva töösärgi ja pani letile 50eurose. Teine oli lihtsalt lõbus sell, kes müüjatariga pidevalt lobises ja nalja viskas.

Poemüüja Kärdi sõnul torkas ta väärtusliku kupüüri, mis hiljem osutus valerahaks, sahtlisse ja asus vahetusraha tagasi maksma.

"Ei osanud midagi kahtlustada. Raha olen harjunud kohe sahtlisse panema, sest on tulnud ette, et inimene on saanud raha tagasi ja tahab siis, kas hajameelsusest või meelega, ka oma antud kupüüri letilt võtta," räägib müüja.

Kärt lisab, et särki küsinud mees oli kaine ja vähemjutukas, küll lobises ja viskas pidevalt nalja koos temaga teine poodi sisenenud mees.

"Eks ta juhtis sellega minu tähelepanu rahalt. Vana mustlaste nipp," nendib ta.

Kärdi teada mehed varem tema poes käinud ei ole, kuid on neid varem Põlvas näinud.

"50 eurot on väikesele poele suur raha. Ma ei tea, kuidas need noored mehed mulle linnas silma vaatavad. Poes oli ka 60sendiseid särke. Ei võtnud veel kõige odavamat," muigab ta mõrult.

Umbes 10 minuti pärast helises telefon Võru tänava kasutatud riiete poes. Helistas sama maja teisel küljel asuva pandimaja töötaja Merilin.

Võru tänaval asuvasse pandimajja astusid kaks meest sisse kell 10.10. Kui kasutatud riiete pood tehti lahti juba hommikul kell üheksa, siis pandimaja oli avatud alles äsja. Noori mehi Merilin tundis, kuna aeg-ajalt olid nad asju pandimajja toonud.

"Üks mees oli vait, aga teine ütles, et anna mulle kõige odavam mobiiltelefon. Kõige odavam oli 13 eurot ja seda üritati kümne peale alla kaubelda. Ulatatud 50eurosest oli kohe aru saada, et see on valeraha, aga vaatasin kindluse mõttes seda veel valguse peale. Ausalt öeldes olen parema kvaliteediga valeraha näinud. Helistasin kohe Kärdile, et teda hoiatata. Tema hüüatas selle peale, mis asja!? Et tema poest olid kaks kahtlast meest just väljunud," räägib ta.

Tragid müüjad helistasid kohe politseisse. Valerahameistrite kamp oli jõudnud kümmekonna minuti eest saadud raha juba alkohoolsete jookide vastu vahetada.

"Olen kindel, et nemad ise ei teinudki seda koopiamasinaraha, vaid olid tankistid, kes saadeti õlle eest rindele," ütleb Merilin.

Kärt nendib, et teisipäev oli Põlvas ka turupäev ning lisab, et arvatavasti on nii mõnelgi memmekesel kodus nüüd võltsitud rahatäht.

"Kui juba mind suudeti ära petta, siis küllap saadi ka neilt vahetusraha kätte. Inimesi peaks hoiatama. Lähevad nädala või kuu pärast poodi ja selgub, et valeraha," räägib ta.

Merilin on nelja noore mehe peale vihane aga mitte ainult valeraha pärast.

"Põlva on nii väike linn. Peaaegu iga jumala päev tulevad needsamad mehed mulle linnas vastu, isegi hunt ei murra kodu juurest. Kurb on, kuna olen varem neile üritanud ikka vastu tulla," ütleb ta.

Ühe Põlva elaniku teada võeti meestelt võlts-viiekümneseid ära terve patakas.

Politsei kuulas kuriteos kahtlustatavatena üle kasutatud riiete poes võltsrahaga maksnud 23aastase ja 25aastase mehe ning pandimajas 50eurosega maksta üritanud 27aastase mehe.

"Ei ole nad mingid kaltsakad, tavalised noored jõmmid," märgib üks vahistamist pealt näinud põlvalane.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul tekkis kauplejatel rahatähtede osas kahtlus ja nad kutsusid politsei. "Nad andsid politseile isikukirjeldused ja politsei pidas isikud linnas kinni," lausub ta.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Kristina Kostina ütleb, et praegu on alust arvata, et kaks Põlva juhtumit on omavahel seotud.

"Kolm isikut on kahtlustatavana üle kuulatud. Tegemist on Põlva elanikega. Kuna kriminaalasjade kohtueelne uurimine käib, ei ole praegu võimalik kõiki andmeid avaldada," nendib ta.

Kostina lisab, et praeguse seisuga ei ole alust arvata, et Põlvamaal aset leidnud juhtumid on seotud teiste Lõuna-Eestis registreeritud juhtumitega.

Menetlused on alustatud karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb võltsitud maksevahendi ja väärtpaberi kasutamist.

Valeraha on liikvel

Ajavahemikul 27. augustist 1. septembrini avastati Tartus sularahakeskuses kolm võltsimistunnustega 2eurost münti ning 50- ja 100eurone rahatäht.

1. septembril anti politseile Tartus üle võltsimistunnustega 50eurone rahatäht, mille omanik avastas, kui püüdis välisriigis valuutat vahetada ning selle rahatähe vastuvõtmisest keelduti.

Politsei soovitab rahatähti eriti hoolikalt kontrollida, kui suure nimiväärtusega kupüüriga tehakse madalahinnaline ost.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee