Eesti uudised

USA ekspert: president Obama kasutas Venemaa suhtes väga jõulist keelt (10)

Õhtuleht.ee, 4. september 2014 15:00
President Barack Obama Tallinnas.Foto: MATI HIIS
USA kunagise presidendi George W. Bushi kõnede kirjutaja David Frum hindas väljaandes The Atlantic president Barack Obama Tallinnas peetud kõne ajalooliseks, kuna ükski Reagani järgne USA president pole kasutatud Venemaast rääkides sedavõrd jõulist keelt.

Frumi sõnul peavad presidendid palju kõnesid ning paljudel juhtudel on nendes olev sõnul üsnagi ümmargune. Kuid teatud olukordades pole presidendi kõne pelgalt soe hingeõhk ning just täna on kätte jõudnud üks nendest olukordadest.

Pärast seda, kui Vladimir Putin alustas sõjategevust Ukrainas, kerkis päevakorda küsimus, kas USA on ikka tõeliselt valmis kaitsma oma uusi NATO liikmeid Venemaa piiri ääres. Külma sõja ajal oli USA oma armeega Lääne-Saksamaal, olles toona Euroopa julgeolekugarant.

Külma sõja lõppedes laienes NATO jõuliselt itta, kuid nii majanduslikel kui poliitilistel põhjustel ei dislotseeru NATO väeüksused enam Venemaaga piirnevates riikides.

Poolakad viskavad isegi nalja, et ainukene mundris ameeriklane Poolas on sealse USA saatkonna kaitseatašee.

Ida-Euroopa mure oma julgeoleku pärast kasvas aga pärast Obama võimuletulekut veelgi.

Samas soovisid Ida-Euroopa riigid ennast näidata lojaalsete liitlastena: saatsid oma vägesid Iraaki, lubasid oma riikidesse CIA salajasi vanglaid, nõustusid USA raketitõrjesüsteemiga, kuigi see oli mõeldud Iraani, mitte aga Vene rakettide vastu.

Loomulikult ei jäänud Ida-Euroopa selline vastutulek karistuseta. Nende riikide koostöö CIA-ga lekkis meediasse ning tõi mitmetele Ida-Euroopa riikidele kaasa süüdistused inimõiguste rikkumises.

2009. aasta sügisel lükati kalevi alla ka raketikilbi projekt ning seda osaliselt tänu USA ja Venemaa vahelisele "reset" poliitikale.

Nii nagu toonane presidendikandidaat Obama kirjeldas 2008. aastal Berliinis, kuidas Bushi administratsioon kohtles halvasti oma NATO liitlasi Lääne-Euroopas, nii rõhutas 2012. aastal Mitt Romney Poola endisele presidendile Lech Walesale, kui halvasti on Obama administratsioon käinud ümber oma Ida-Euroopa liitlastega.

Paraku pole nendel väikeriikidel jõudu hakata Venemaale sarnaselt Ukrainale vastu ning nende julgeolekugarantii peitubki peaasjalikult NATO viiendas artiklis.

Tõsi on, et peale Krimmi annekteerimist on USA ja Saksamaa asunud Baltimaade ja Poola kõrvale. Baltimaades roteerivad USA eliitüksused ja USA on Poolasse eelpositsioneerinud militaartehnikat.

Märtsis teatas NATO, et viib septembris Lääne-Ukrainas läbi õppused ning eelmisel nädalal tuli uudis selle kohta, et NATO kuus riiki rajavad kiirreageerimisjõud.

David Frum lisas, et eelmainitud tegevused on Venemaale mõeldud kaudsed sõnumid, kuid otsese sõnumi saatis Obama Venemaa suunas eile Tallinnast. "Obama Venemaa suunaline kõne oli president Reageni järel kõige reljeefsem," tõdes Frum, kelle sõnul on tegemist põhjapaneva lubadusega.

"Tallinnas tegi president Obama külma sõja järel kõige olulisema kõne Euroopa julgeoleku teemadel ja andis kõige olulisema lubaduse," tõdes ta.

Samal teemal

13.05.2016
"TUUMAPUHKUS" LÄBI? Venemaa testib enneolematult vägevat tuumakanderaketti
05.09.2014
E-president Ilves kinkis USA liidrile ID-kaardi
05.09.2014
USA lippe bussidel-trollidel polnud, sest tegu ei olnud riigivisiidiga
04.09.2014
Reinsalu ja Kubilius kutsuvad üles NATO riike andma Ukrainale relvastusabi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee