G4S rannavalveFoto: TOOMAS TATAR / Postimees
Toimetas Kristin Aasma 4. september 2014 11:08
1. juulist jõustunud alkoholitarbimise piirangu kadumine tõi suvel G4S-i vetelpäästjatele tööd juurde. Rannavalvurid lahendasid 6203 avaliku korra ja heakorra rikkumist, millest lõviosa, 3805 juhtumit, olid seotud klaastaara toomisega randa ning 1007 juhul tuli tegeleda avalikku randa lemmikloomaga tulnud suvitajatega.

"Tänavu tuli vetelpäästjatel oluliselt rohkem tegeleda alkoholi pruukivate seltskondadega. Kui varem võis piisata rahumeelsest vestlusest, et purjutajad lahkuksid rannast, siis tänavu võisid peale grüünes rüüpamist kõik soovijad enda "purjusujumise oskusi" testida, rannavalve pilk turvaliselt peal," rääkis G4S rannavalve juht Henry Seemel.

"Halb on see, et uues olukorras võistlevad vetelpäästjate tähelepanu eest lisaks eakatele ja kõige noorematele suplejatele täie õigusega ka rannas purjutavad isikud. Rannavalve seisukohast peaksid ujumiskohad olema jätkuvalt alkoholist priid, nii on nad kahtlemata turvalisemad," lisas Seemel.

Suve jooksul viidi vanematega kokku 183 ujumiskohas kaduma läinud last, mis on viimase kolme aasta kõige suurem number.

Stroomi ranna kurb rekord

Enim tuli lasteotsingutega tegeleda Pärnu ja Stroomi rannas, kus kolme suvekuu jooksul "tagastati" vanematele vastavalt 61 ja 51 last. Stroomi rannas sündis ka omamoodi kurb rekord, kus ühte kuueaastast tüdrukut tuli paari päeva jooksul otsida neljal korral. Kõikidel kordadel otsiti last rannas ja pargialal mitu tundi ning iga kord oli last vastu võtnud ema purjus.

Tallinna randades registreeriti 3777 avaliku korra ja heakorra rikkumist, neist kõige rohkem – 2075 juhtumit – registreeriti Stroomi rannas. Viies pealinna supelrannas osutati rannahooajal esmaabi kokku 348 korral, enamik meedikute poole pöördumisi olid seotud väiksemate lõikehaavadega ning marrastustega.

Pärnu rannas loomad ja suitsetajad

Tartu ujumiskohtades lahendasid rannavalvurid suve jooksul 1641 avaliku korra ja heakorra rikkumist, kõige rohkem rikkumisi sai kirja Anne kanali rannas – 968 juhtumit. Esmaabi vajas Tartu ujumiskohtades 59 rannakülastajat.

Pärnu rannas lahendas rannavalve 179 avaliku korra ja heakorra rikkumist, millest valdav osa oli seotud lemmiklooma toomisega avalikku randa. Esmaabi anti Pärnu rannas 217 suvitajale. 1. juulil hakkas Suvepealinna rannas kehtima suitsetamise keeld, mistõttu tuli esimestel juuli nädalatel rannavalvuritel selgitada suvitajatele uut korda. Rannavalvurite kinnitusel on suitsetamise keeld mõjunud positiivselt liiva puhtusele.

Enamik olukordi lahendas G4S Rannavalve oma jõududega, politsei sekkumist nõudsid 25 juhtumit, kiirabi kutsuti 21 rannalisele.

Päästeameti abi läks randades vaja 16 korral, kahel juhul oli väljakutse põhjuseks rannikualal leitud maailmasõdade aegsed lõhkekehad, mis päästjate kinnitusel ohtu enam ei kujutanud.

Sel hooajal pakkus G4S Rannavalve tööd ligi 100 inimesele. Tallinnas Pirita ja Stroomi rannas olid vetelpäästjatel abiks ka G4S „Julged hoolida" töömaleva lapsed. Sotsiaalse suunitlusega töömalevas teenisid oma esimese taskuraha 40 koolilast.