Eesti uudised

USA president: "Me oleme siin Eesti, Läti ja Leedu jaoks" (1)

Õhtuleht.ee, 4. september 2014 07:00
MIS MÕTTES KÄRBSE JALAJÄLJED: Ülima turvalisuse keskel jõuavad ameeriklased autosid ka ülimalt esinduslikuna hoida. Foto: Laura Oks
Üks oodatumaid sündmusi oli USA ja Eesti vabariigi presidendi pressikonverents Eesti Pangas. Alustuseks meenutas Obama, et Toomas Hendrik Ilveski on USAs nii-öelda oma. Elas ta ju aastaid New Jerseys. Seal teatakse teda siiani kui Tomi.

Obama näitas ka kriitikataluvust, kui aasis tema eestvedamisel loodud uue haigekassasüsteemi üle, mis talle presidendiametis peaaegu saatuslikuks on saanud. Ta viitas Eestile kui e-riigile ja ütles, et pidanuks ikka ka Ilvesele helistama ja uurima, kuidas süsteemi kodulehte korda teha. Obama näol oli terve pressikonverentsi naeratus, see on kontrastiks Ilvesele, kes paistis tõsine nagu arst, kes 24 tundi järjest tööl olnud. Väsimus oli põhjendatud – Ilves oli saabunud Norra visiidilt ööl vastu eilset pisut enne kella kolme.

Samal teemal

Ehkki Ameerika ajakirjanike jaoks oli eilne peateema järjekordne Islamiriigi hukatud kaasmaalane, oli Eesti jaoks tähtsaim Ukraina ja Venemaa teema. "Vara on öelda, mida relvarahu tähendab. Me ei ole detaile näinud," kommenteeris Obama eile hommikul levinud teadet, mille järgi jõudsid Ukraina president Porošenko ja Venemaa president Putin relvarahus kokkuleppele. Hiljem selguski, et telefonivestluses lepiti kokku vaid relvarahurežiimis Donbassis, mitte püsivas relvarahus.

Peaministrilt fotomeenutus Berliini olümpialt

Edasi suundus USA presidendi korteež Toompeale Stenbocki majja kohtuma Eesti Vabariigi valitsuse liikmetega. Kui päev varem pidas valitsuse kommunikatsioonibüroo kiivalt saladuses, millise kingi peaminister Obamale annab, siis eile anti lahkelt teada, et kingiks olid fotod Eesti spordimuuseumist. Täpsemalt USA kõigi aegade esimesest korvpallikohtumisest olümpiamängudel Berliinis 9. augustil 1936. aastal, kui ameeriklaste esimene mäng oli Eestiga. Olümpiamängud võitis USA korvpallikoondis.

Taaskord tugevad USA ja Eesti liitlassuhted kinnitatud, kiirustas Obama läbi linna tagasi Kadriorgu, et kohtuda seal kunstimuuseumi lossis kolme Balti riigi presidendiga.

Eesti president Toomas Hendrik Ilves kiitis tõhusaid ühisõppuseid Ameerika Ühendriikide sõjaväelastega Balti riikides, kuid tuletas meelde, et Ukraina kõrval ei tohiks unustada ka teisi idapartnerluse riike, nagu Gruusiat ja Moldovat.

Leedu president Dalia Grybauskaitė märkis, et Ukraina ei võitle praegu vaid oma vabaduse, vaid meie kõigi vabaduse eest. Ning Läti president Andris Bērziņš lubas tõsta Läti kaitsekulutused kahele protsendile SKTst aastaks 2020.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee