Maailm

Porošenko teade tekitas segadust (2)

AP/Interfax/BNS/Õhtuleht.ee, 4. september 2014 07:00
Petro Porošenko.Foto: Reuters / Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin ja Ukraina president Petro Porošenko pidasid telefonivestluse, mis päädis kokkuleppega püsiva relvarahu kehtestamises Donbassis, teatas Ukraina presidendi kantselei eile hommikul lühiavalduses.

Maailmas tekitas uudis hämmingut, sest selle järgi oleks Putin nagu tunnistanud, et Vene väed osalevad Ida-Ukraina sõjategevuses. Pealegi läks Ukraina presidendi kantselei avaldus lahku pisut varem tehtud Kremli avaldusest, mille järgi riigijuhid vahetasid arvamusi selle üle, mida tuleb esmajärjekorras teha verevalamise lõpetamiseks riigi kaguosas. "Presidentide vaated võimalike väljumisteede üle sellest keerulisest kriisist kattuvad märkimisväärses ulatuses," ütles Putini pressiesindaja Dmitri Peskov.

Samal teemal

Umbes tund aega pärast Ukraina presidendi kantselei avaldust võttis Peskov taas sõna. Ta ütles, et Putin ja Porošenko ei leppinud relvarahus kokku, sest Venemaa ei ole selle konflikti osapool. Peskov rõhutas, et presidendid arutasid konflikti lahendamise teid ning nende vaatenurgad võimalike kriisist väljumise teede osas langevad suurel määral kokku.

Ukraina presidendi kantselei reageeris Peskovi sõnavõtule täpsustusega, et Putini ja Porošenko jutuajamise tulemuseks sai kokkulepe relvarahurežiimist Donbassis ning koos sellega jõuti teineteisemõistmisele rahu kehtestamisele kaasa aitavate sammude osas.

Pärastlõunal rääkis telefonivestluse sisust ka Putin. Ta ütles, et nad arutasid Ukraina olukorra reguleerimise plaani, mis koosneb seitsmest punktist. Esimese punktina nimetas Venemaa president Ukraina vägede ja separatistide aktiivsete pealetungioperatsioonide lõpetamist Donetski ja Luganski suunal. Ta avaldas lootust, et relvarahus jõutakse lõplikult kokkuleppele Ukraina kontaktgrupi järgmisel kohtumisel, mis peetakse homme, 5. septembril Minskis.

Samal teemal

08.09.2014
Porošenko: Ukraina on jõudnud mitme NATO riigiga relvatarnete osas kokkuleppele
05.09.2014
FOTOD: Ida-Ukraina relvarahus on kokku lepitud!
04.09.2014
Lavrov: loodan, et Ukraina konflikti mõlemad pooled rakendavad Putini plaani
03.09.2014
Islamiriik ähvardas Putinit Põja-Kaukaasia "vabastamisega"