Maailm

Äärmusrühmitus Islamiriik survestab Obamat ja Putinit (7)

Aadu Hiietamm, 4. september 2014 07:00
JÄLE TEGU: Sunniidi äärmusrühmituse Islamiriik võitleja hukkas USA vabakutselise ajakirjaniku Steven Sotloffi pea mahalõikamise teel. Ta lubas uusi hukkamisi, kui USA president Barack Obama peaks jätkama õhurünnakuid Islamiriigi positsioonidele.Foto: Reuters/Scanpix
USA Valge Maja tunnistas eile, et sunniitide äärmusrühmituse Islamiriik levitatud video ajakirjanik Steven Sotloffi hukkamisest on ehtne. Islamiriik lubas hukkamisi jätkata, kui USA president Barack Obama ei lõpeta nende positsioonide ründamist Iraagis. Sama rühmitus pöördus teises videos Venemaa presidendi Vladimir Putini poole ja ähvardas teda sõjaga kogu Kaukaasias.

Süürias ja Põhja-Iraagis suuri alasid hõivanud sunniitide äärmusrühmitus Islamiriik avaldas 19. augustil video, milles on näha USA ajakirjaniku James Foley hukkamist, pea mahalõikamist. Enne hukkamist sunniti James Foleyt lugema teksti, milles ta mõistis hukka USA lennuväe rünnakud Islamiriigi positsioonidele Iraagis. Samas videos näidati ka teist ajakirjanikku – Steven Sotloffi. Ka tema lubati tappa, kui Washington ei peata õhurünnakuid Põhja-Iraagis. "Selle Ameerika kodaniku elu sõltub sinu järgmisest otsusest, Barack Obama," rõhutas videos maskis Islamiriigi liige.

Samal teemal

USA president Barack Obama reageeris 20. augustil Foley hukkamisele üleskutsega teha ühiseid jõupingutusi, et hävitada pühasõdalaste terrori vähkkasvaja Iraagis ja Süürias. Ta ei maininud oma pöördumises teist röövitud USA ajakirjanikku, Steven Sotloffi, keda videos elusana näidati.

USA õhujõud on jätkanud pärast ajakirjanik Foley hukkamist õhurünnakuid Islamiriigi positsioonidele Iraagis ning meedia andmetel kaalub Barack Obama võimalust rünnata Islamiriigi positsioone Süürias.

Islamiriik reageeris õhurünnakute jätkumisele Steven Sotloffi tapmisega. Video tema pea mahavõtmisest pandi internetti üleeile. Nii nagu James Foley, kandis ka Steven Sotloff enne hukkamist oranži riietust, mis on omane Guantanamo vangidele. Nuga käes hoidnud maskis timukas sundis Sotloffi ette lugema avaldust, milles ta süüdistas oma surmas president Barack Obamat. Juudiriigi meedia andmetel oli Sotloffil ka Iisraeli kodakondsus.

Pärast Sotloffi avaldust näitas timukas järgmist pantvangi – Suurbritannia kodanikku David Hainesi – ja ähvardas tema järgmisena tappa, kui Islamiriiki rahule ei jäeta.

Islamiriik hoiab vangis veel 20 lääne kodanikku

Kui värskelt hukatud Steven Sotloff oli nagu ka James Foley vabakutseline ajakirjanik, siis terroristide järgmine võimalik ohver David Haines on ühe abiorganisatsiooni töötaja. Tema rööviti 2013. aasta märtsis Süüria-Türgi piiril Atme põgenikelaagri lähistel.

Islamiriik hoiab inimõiguslaste andmetel vangis veel vähemalt 4000 inimest. Neist umbes 20 on lääneriikide kodanikud. Ajalehe New York Times andmetel on nende seas vähemalt kaks ameeriklast. Nende seas on samuti kaks noort itaallannat – 20aastane Greta Ramelli ja 21aastane Vanessa Marzullo, kes rööviti 31. juulil Süürias Aleppo linna lähedal. Mõlemad esindasid Süürias Rahvusvahelist Punast Risti.

USA president Barack Obama andis teel Tallinna käsu 350 lisasõduri saatmiseks Iraagi pealinna Bagdadi. Nende ülesanne on kaitsta USA diplomaatilisi esindusi ja nende töötajaid.

"Meie eesmärk on kindlustada, et ISIL ei oleks enam piirkonnale ohuks. Me saavutame selle, aga asi nõuab aega ja vaeva," ütles USA president, kes kasutab Islamiriigist (IS) rääkimisel lühendit ISIL.

Sellest nimest – Iraagi ja Levandi Islamiriik (ISIL) – loobus rühmitus juuni lõpul ja võttis uueks nimeks lihtsalt Islamiriik (IS).

Islamiriigi eelkäija asutati Süürias pärast USA vägede sissetungi Iraaki 2003. aastal, 11 aastaga on rühmituse nii majandus- kui ka sõjaline võimsus kasvanud jõudsalt. Hinnanguliselt on Islamiriigil ainuüksi Süürias 50 000 liiget, tuhanded rühmituse liikmed on tänavu hõivanud Põhja-Iraagis suuri alasid ja korraldanud seal tõelisi tapatalguid. Juuni lõpul kuulutas Islamiriik vallutatud aladel välja kalifaadi. Islamiriigi eestkõneleja Abu Mohammad al-Adnani sõnul ulatub kalifaat Süüria põhjaosas asuvast Aleppost kuni Iraagi Diyalani.

Ähvardus Putinile

Mõnevõrra ootamatult pöördus Islamiriik värskelt levitatud teises videos ka Venemaa presidendi Vladimir Putini poole. Nad süüdistavad teda Süüria presidendi Bashar al-Assadi toetamises ning ähvardavad alustada sõda Tšetšeenias ja kogu Kaukaasias.

"Sinu troon on juba kõikuma löönud, see on ohus ja kukub, kui me sinu juurde jõuame. Allahi loal oleme juba teel!" kuulutab autoroolis istuv Islamiriigi võitleja.

Samal teemal

18.09.2014
USA pommitas Põhja-Iraagis Islamiriigi väljaõppelaagrit
11.09.2014
Obama: USA on valmis ründama Süürias ja Iraagis
10.09.2014
Cameronil on jäänud pantvang Hainesi päästmiseks kümme päeva
04.09.2014
Lavrov: loodan, et Ukraina konflikti mõlemad pooled rakendavad Putini plaani