KAS OBAMA ÖÖBIB SIIN? Nii nägi Swissôteli presidendisviidi suur magamistuba välja paari aasta eest. Eelmisel nädalal korraldatud päästeõppusel selgus, et linna kõrgeim tuletõrjeredel ulatub ainult kõrghotelli alumise osani, kuid presidendisviit on peaaegu hotelli tipus. Kus president tegelikult ööbib, on saladus. Foto: MATTIAS TAMMET
Mattias Tammet 2. september 2014 07:00
USA riigipea Barack Obama külaskäik toob Tallinna küll erakordselt suured politseijõud, kuid turvalisuse nimel suletakse mitu tänavat. Veel rohkematel tänavatel keelatakse juba täna õhtust alates parkimine.

President Obama külastab visiidi ajal peale lennujaama Kadrioru lossi, Stenbocki maja, Eesti Panka ja Solarise keskust. Obama ööbib Swissôteli hotellis.

Eile samal marsruudil veel ebatavalist tegutsemist näha ei olnud. Kadriorus hooldati parki, kuid sealse töötaja sõnul Obama visiidi puhul mingit lisahooldust ei tehta. Pärnu maantee alguses võõpasid töömehed elektriposte hõbedavärviliseks. Eile pärastlõunal oli Kadriorus siiski näha töömehi, kes korjasid tänavapostidelt kaubikutesse prügikaste.

Politsei pressiesindaja Martin Luige sõnul ei ole tavalistel inimestel põhjust muretsemiseks – pead padja alla peitma ei pea. Kuigi Obama auto liikumise ajaks suletakse liiklus 15 minutiks tervel marsruudil, on suurem osa Tallinnast siiski avatud. Politsei manitseb, et sellegipoolest võib linna liiklus kolmapäeval põhjalikult umbes olla. Selle 15 minuti jooksul on tänavate ületamine keelatud ka jalakäijatel, kuid tänava ääres seismine ja jalutamine on lubatud. Politsei lubab homse päeva jooksul meedia kaudu teada anda, mis võiksid Tallinnas olla võimalikult head kohad, kus mööduvat presidenti näha.

Presidendi peatuspaikade läheduses toimub teistsuguseidki korraldusi. Obama ööbimispaiga, Swissôteli läheduses elavatele inimestele öeldi eelmisel nädalal, et visiidi ajal ei tohi nad oma autosid maa-alustes parklates hoida. Rektor Signe Kivi korraldusel ei toimu 3. septembril õppetööd kunstiakadeemia Estonia pst 7 ja Kiriku plats 1 õppehoonetes. Sama olukord on ka paljudes kesklinna põhi- ja keskkoolides.

Tänavad mitmeks päevaks kinni

Pikaaegsemad liikluspiirangud ja aiaga piiratud alad on planeeritud ainult visiidil külastatavate hoonete vahetus läheduses. Üksikutele aiaga piiratud aladele tagab politsei kõigile elanikele ja seal töötavatele inimestele ligipääsu, kaasas tuleks kanda isikut tõendavat dokumenti.

3. septembri varahommikust kuni tööpäeva lõpuni on liikluspiiranguid Toompeal, Kadriorus ja südalinnas Solarise keskuse ümbruses. Keskus jääb avatuks ka siis, kui Obama sinna jõuab. Lühike lõik Rävala puiesteest on suletud 3. septembri õhtuni.

Seoses visiidiga piiratakse mitmel südalinna, Kadrioru ja Toompea tänavatel parkimist. Kui politsei peab parkimiskeelualasse jäetud sõiduki visiidi ajal teisaldama, saab selle kohta infot politsei- ja piirivalveameti infotelefonil 612 3000.