Repliik

Repliik | Valimisea alandamise asemel tuleks soodustada noortevolikogude tööd (3)

Tarmo Tamm, riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees, Keskerakond, 1. september 2014, 18:16
Foto: TEET MALSROOS
Valimisea langetamine on järjekordne näide, kuidas võimul oleva Reformierakonna initsiatiivil tahetakse muuta seadusi selleks, et võim püsiks iga hinna eest erakonna kätes ka järgnevatel aastatel.

Kuigi valimisea langetamisest on juttu olnud aastaid, on tegemist järjekordselt käiku lastud relvaga, millega üritatakse Tallinnas võimul olevat Keskerakonda nurka suruda. Kõik jutud sellest, kuidas tänased noored on küpsed kaasa rääkima kohaliku elu arendamisel, on tihe suitsukate, et elanikkonna vananedes paremerakondadele rohkem hääli tuua.

Samal teemal

Valimisea alandamine 16 aastale ei ole hea idee, arvestades, kui mõjutatavad – kas vanematest, õpetajatest, eakaaslastest, meediast, poliitikutest – võivad noored selles eas olla. Pealegi on aktiivsetel noortel juba praegu võimalus võtta osa mitmesugustes riigi ja omavalitsuse nõuandvate kogude, eestkosteorganisatsioonide, õpilas- ja üliõpilasesinduste, noorteorganisatsioonide, samuti maakondlike, linna- või vallavolikogude juurde kuuluvate noortevolikogude tööst.

Kohalikud noortevolikogud tegutsevad Eestis alates 1998. aastast ning nende eesmärgiks on analüüsida valla või linna pädevusse kuuluvaid noorteküsimusi ja teha nende kohta ettepanekuid.

Keskerakonna arvates aitab noori kaasata kohalikku ellu see, et nende esindajad peaksid olema seaduslikus korras esindatud volikogude komisjonides. Selleks ei ole vaja muuta põhiseadust, vaid piisab, kui see kohustus noori kaasata kirjutatakse sisse kohaliku omavalitsuse korralduse seadusesse (KOKS-i).

Noortel puudub huvi valida

Seaduse silmis on 16-aastane piiratud teovõimega täisealine isik, mis tähendab, et noor ei ole kõigi oma otsuste tegemises vaba ega iseseisev. Selles vanuses noor võib abielluda, aga ainult vanema loal. Võib autot juhtida, aga ainult siis, kui tema kõrval on 2-aastase juhikogemusega täiskasvanu. Alkoholi ja suitsu osta ta ei või, kasiinosse ei lasta teda ammugi. Kuidas seaduseelnõu algatajad selgitavad sellist vastuolu, et 16 aastane noor ei või autot juhtida, aga suudavad juhtida läbi valimiste kohaliku omavalitsuse eelarvet?

Süsteemi ei olegi mõtet muuta, seda enam, et valimisea alandamine nõuab põhiseaduse muutmist riigikogu kahe järjestikuse koosseisu poolt. Keskerakond on korduvalt soovinud seda, et rahvas saaks presidenti otse valida, aga alati on toodut vastuargumendiks põhiseaduse muutmise keerukus. Nüüd, kus valimisea langetamine nõuab sama keerulist protseduuri, ei ole see koalitsioonile ühtäkki enam probleemiks. Kas lootus saada valimistel lisahääli on piisav põhjendus selleks, et minna põhiseadust muutma?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee