Maailm

Euroopa Liidu uued juhid 

Tõnis Erilaid, 1. september 2014 07:00
EUROOPA UUED ESINDUSNÄOD: ­Donald Tusk...
Euroopa Liidu ülemkogu valis liidule nädalalõpul uued juhid – parempoolse poolaka Donald Tuski enda tippkogunemiste juhiks ja vasakpoolse itaallanna Federica Mogherini välis- ja julgeolekupoliitika kõrgeks esindajaks.

Eri vanuserühmi ja poliitilisi vaateid esindavatel Tuskil ja Mogherinil on siiski midagi ühist: mõlemal on kaks last.

Endine tudengiaktivist, ametiühinguliikumise Solidaarsus ridadest välja kasvanud Poola peaminister Donald Tusk (57) on tuntud Kremli režiimi karmisõnalise kriitikuna, praegune Itaalia välisminister Federica Mogherini on vastupidi mitme riigi, sealhulgas ka Eesti poliitikute meelest liialt leebe Venemaa suhtes.

Kuid Euroopa parlamendi mõjuvõimas sotsialistide fraktsioon seisis müürina tema taga ja kuna polnud ka teisi naisi sellele ametikohale võtta, siis taandusid ka viimased kriitikud.

Tusk: esijoones majandus ja Ukraina

Laupäeval oma programmi mõne sõnaga esitledes märkis Tusk, et tema kolm põhieesmärki on Euroopa Liidu päästmine stagnatsioonist ja viimine uuele majanduskasvule.

Tusk suutis Poola hoida eemal kogu liitu vapustanud majanduskriisist ja tema riigi majandusedu on olnud hämmastavalt kiire. Teise olulise ülesandena näeb Tusk igakülgset kaasaitamist Suurbritannia püsimisele Euroopa Liidus ja kolmandaks Ukraina kriisi lahendamist.

Peale selle tuleb tal keskenduda keelte õppimisele. Viiekümnendates aastates Tusk kõneleb küll peale emakeele mõnel määral ka saksa keelt, kuid on nõrk Euroopa Liidu peamises, inglise keeles.

"I will polish my english," lubas Tusk, suutes mõne lause peaaegu aktsendivabalt öelda.

Federica Mogherini (41) valimise taga seisid müürina Euroopa Parlamendi suuruselt teise jõu, sotsialistide, esindajad. Tema valikust teatades oli kriitiline Prantsuse ajaleht Le Monde, kes märkis, et see on kurb päev Euroopale. Ajaleht pidas silmas, et Mogherini välispoliitiline kogemus on ülimalt napp: ta on olnud Itaalia välisminister vaid pool aastat.

Kuid ei tohi unustada, et Itaalias kiidetakse tema töövõimet ja oskust tegutseda meeskonnas. Ning – varasemas poliitilises tegevuses vastutas ta oma erakonna sidemete eest USA demokraatliku parteiga, kelle ridadest kerkis USA presidendiks Barack Obama.

Ja mis keeleoskusesse puutub – tema inglise ja prantsuse keel on perfektsed ja vajadusel tulevat ta ka hispaania keelega toime.

Naine oli oma esimeses sõnavõtus ettevaatlik. Kuna ta on Euroopa teiste tippjuhtidega võrreldes noor, siis ütles Mogherini, et kuigi ta esindab uues ametis kõiki eurooplasi, siis noori teistest pisut enam.

"Loodetavasti mõjuvad Venemaale sanktsioonide ja diplomaatilise surve koosmõju, mis küll siiani pole eriti edukaks osutunud," märkis ta Euroopa Liidu ees seisva olulisima välispoliitilise ülesande kohta.

Sanktsioonid on Euroopa Komisjoni mure

Vaidlused selle üle, mida Venemaa survestamiseks ette võtta, kestsid pikki tunde. Lõplik otsus jäi pigem nahkseks: hiljemalt nädala jooksul tuleb Venemaale kehtestatud sanktsioone karmistada, kui Venemaa oma vägesid ja sõjatehnikat Ukrainast ära ei vii ja jätkab sekkumist selle riigi asjadesse.

Edasi tuleb minna Ukraina presidendi Petro Porošenko rahuplaanist lähtudes, esimese sammuna näeb see ette piirikontrolli taastamist vältimaks relvade ja võitlejate toomist Venemaalt Ukrainasse, relvarahu kehtestamist ja kõigi separatistide käes olevate pantvangide vabastamist. Lõplik eesmärk on Ukraina suveräänsuse taastamine oma territooriumi üle. Uute võimalike sanktsioonide väljanuputamine anti Euroopa Komisjoni pädevusse.

Siiski ei oldud nende üle täiesti üksmeelsed – kuuldavasti teatasid näiteks Slovakkia, Ungari, Küpros ja veel paar riiki, et ei pea uusi sanktsioone eriti vajalikuks. Ka Soome teatas, et kavatseb täita vaid neid sanktsioonide osi, mis ei lähe vastuollu nende riigi huvidega. Sama arvas teisigi riike.

Samal teemal

30.08.2014
Valitsusjuhid valisid Euroopa tippametikohtadele Mogherini ja Tuski

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee