Eesti uudised

Ilves: Ukrainas toimuv kinnitab Vene vägede Eestist lahkumise tähtsust (19)

BNS, 31. august 2014 14:04
Toomas Hendrik IlvesFoto: Tairo Lutter
President Toomas Hendrik Ilvese sõnul kinnitab praegu Ukrainas toimuv okupatsioonivägede väljasaamise olulisust Eestist 20 aastat tagasi.

Ilves ütles pühapäeval peetaval Vene vägede Eestist lahkumise 20. aastapäeva kõnekoosolekul, et okupatsioonivägede lahkumise saavutamine oli suur võit. 1990. aastate alguses oli Ilvese sõnul Vene poole surve järeleandmisteks suur, läbirääkimiste õhkkond kohati jäine ja Läänes ei usutud Eesti võimalustesse saada normaalseks riigiks.

Samal teemal

"Suruda lahti uksed Läände oli kogu meie iseseisvuse taastamise järgse esimese kümnendi välispoliitika põhiline väljakutse. Astuda sellest uksest sisse, et meid ei tõmmataks tagasi Ida mõjussfääri. Vene vägede väljaviimine oli selleks esmatähtis," lausus president.

Venemaa propaganda hulka kuulusid Ilvese sõnul ka toona propagandistlikud nõudmised seaduste kooskõlla viimisest rahvusvaheliste normidega, süüdistused natsismis ja venekeelse vähemuse diskrimineerimises. Presidendi sõnul kandis see propaganda paraku ka vilja, sest isegi USA poliitikute hulgas valitses käsitus diskrimineerimisest. Ka ei usutud USA-s Eesti võimalusse saada normaalseks riigiks. Ilvese sõnul ei eristatud Eestit eriti Aserbaidžaanist või Balti riike Balkanist.

Presidendi sõnul oli suur saavutus, et Eesti diplomaadid suutsid Lääne-Carolina senaatorit Robert Byrdi veenda esitama ja läbi suruma seaduseparandust, mille kohaselt hakkas USA abi Venemaale sõltuma Vene vägede väljaviimisest.

Ilvese sõnul on praegu maailma kõige rohkem mõjutav julgeolekupoliitiline areng Ukraina kriis.

"20 aastat tagasi arvati, et NATO mõte on kadunud. Praegune olukord näitab, et kollektiivse territoriaalse kaitse mõte pole kuhugi kadunud. Vastupidi, alliansi enda kaitse pole viimase veerandsajandi jooksul olnud nii oluline kui praegu, Eesti liikmelisuse 10. aastal," lausus president ja kutsus hoidma liitlassuhteid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee