SULEVI KÜLAST KEHRASSE: Vanapaari Arvalti ja Renata tööstaaži Abhaasias Eesti riik ei arvesta. Foto: Andres Tohver
Andres Tohver 30. august 2014 08:00
Ehkki Abhaasias elanud Arvalt (74) ja Renata (71) tulid Eesti riigi kutsel esivanemate kodumaale, saavad nad praegu vanaduspäevade veetmiseks vaid 148 eurot kuus.

Anija valla Kehra linna südames hakkab silma mitukümmend kulunud kasvuhoonet. Peaaegu raudteerööbaste ääres peavad kilemajakest Arvalt ja Renata – tavalised Eesti inimesed, ehkki sündinud ja elutöö on nad teinud Gruusia loodenurka jääva Abhaasia Sulevi külas.

"Tomatid, kurgid, kartulad, oad," loetleb Arvalt maalapikese saadusi. "Igasugused piprad, kibedad, magusad. Kõrvitsad, porgandid," lisab Renata. "Meil on ainult see raskus, vot meil ei ole kellert. Teisel korrusel elame." Maalapike kuulub Renata 87aastasele emale, kes samuti Abhaasiast pärit.

Oma majast kitsukesse korterisse

Üheksakümnendate algul, kui Abhaasias lõõmas sõda, korraldati eestlaste kodumaale toomist lennukitega. "Paberid tõi minule sinna Veski Anne tütar Kerli," meenutab Arvalt.

"Tehti paberid ja öeldi: tulete Eesti nagu oma kodumaale," ütleb Renata, kes saabus esivanemate kodumaale 1993. aastal. Arvaltil läks tulekuga kauem aega, sest hoolitseda tuli raugaikka jõudnud isa eest, kuni too veel elas.

"Meie maja jäi sinna ja ta seisabki seal praegu tühi." Poegadest üks kolis Tallinna, teine aga Voroneži.

Kehras elavad Arvalt, Renata ja Renata ema 47ruutmeetrises kitsukeses korteris. Suvekuudel tuleb selle eest maksta 60 eurot, talvel aga lausa 150. "Meie korter on nii külm, et talvel pead sa olema täitsa riides," kurdab Renata.

"Meie ei saa pensijat, meie oleme tulnud Abhaasiast," prahvatab Renata korraga välja hinge kogunenud peamise mure. Nii tema kui ka Arvalt saavad mõlemad kuus vaid 148 eurot toetust, mida ametlikus asjaajamises nimetatakse rahvapensioniks.

Abhaasias töötas Arvalt 30 aastat autojuhina, Renata oli põllutööline.

"Kasvatasime tubakat, maisi, korjasime musti ploome ja tegime heina. Meil oli kalhoos," räägib Renata. "Nii et meie kerget elu põle näinud."

Eesti riigile Sulevi külas rassitud aastad korda ei lähe. "Meil on staažid, meil on kõik need tööraamatud ja ei võeta kuuldagi, sellepärast, et meie oleme Abhaasiast. Abhaasial ei ole Eestiga kokkulepet mingisugust," räägib Renata.

"Ega meil ei lubata töödata ka," lisab Renata. Kui veel maksevahendina kehtis kroon, töötas ta muusikakooli riidehoius. Kui palganumber kord rahvapensionist 23 krooni suurem oli, siis selle kuu eest ta rahvapensioni ei saanud.

Arvalt oli koristaja paberivabrikus. Töökoormuseks pidi ta võtma kõigest 25%, sest 50% puhul oleks palk rahvapensionist samuti kõrgemaks kerkinud ja ta oleks sellest ilma jäänud.

"Meil on ikka aastasi palju ja tervised on viletsad. Rohud on kallid," kurdab Renata.

Kehra lööb kasvuhoonetele hingekella

Põllulapikesega kasvuhoone on Arvaltile ja Renatale midagi enamat kui lihtsalt tükk maad. Sealt saab leivakõrvase. Kohalikus nädalalehes Sõnumitooja kärgatas aga teade: 31. oktoobriks peab olema kõik koristatud. Siiski otsustati kasvuhoonetele anda veel kaks aastat armuaega.

"Vallavanem, väga tubli meesterahvas, nagu tunneb kaasa vanadele pensionäridele," kiidab Renata. "Need palusivad, et mitte võtta ära, et meie saame natukene lisa sellele, nagu meiegi siin, et mitte seda kartulat osta ja porgandit."

Mida kasvuhoonete asemele kavandatakse, vanapaar ei tea. "Meile seda ei räägita," ohkab Arvalt.

Pensionileping Gruusiaga on pooleli

Sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Aleksandra Solntseva: "Statistikaameti avaldatud 2014. aasta II kvartali keskmine vanaduspension on 349,9 eurot. Abhaasia eestlastele kehtivad pensionikindlustuse valdkonnas samasugused õigused, nagu ka kõigile teistele. Eesti vanaduspensioni saamise puhul kodakondsus rolli ei oma. Riigi vanaduspensionile on õigus inimesel, kes elab Eestis ja kes on vanaduspensionieas (praegu 63 aastat) ning kellel on vähemalt 15 aastat Eesti territooriumil kogutud pensionistaaži. Rahvapensionile on õigus inimesel, kellel ei ole õigust vanaduspensionile, aga kes on vanaduspensionieas ja kes on Eestis elanud vähemalt viis aastat vahetult enne pensioni taotlemist. Rahvapension on alates selle aasta 1. aprillist 148,98 eurot. Gruusiaga on pensionilepingu läbirääkimised pooleli. Ootame, millal Gruusia on valmis läbirääkimisi jätkama."

Abhaasiast on pärit 185 eesti pensionäri

Siseministeeriumi pressiesindaja Mihkel Loide andmetel elab Eestis selle aasta seisuga 450 Eesti kodanikku, kes on pärit Abhaasiast. Neist 170 mehed, kellest omakorda 60 on üle 63 aasta vanad ehk pensioniealised. Tunduvalt enam – 280 – tuleb kokku naisi, kellest 125 on vanemad kui 61,5 aastat ehk pensionieas.

Abhaasia taustaga pensioniealisi Eesti kodanikke on ühtekokku 185.