Eesti uudised

Välismaa kurikaelad tegid noore naise pangakonto tühjaks: ma olin šokis, kui avastasin, et tuhande euro asemel on mul kontol 1,7 eurot! (69)

Geidi Raud, 26. august 2014 20:13
Liisa sõnul nuttis ta silmad peast välja kui tema ülikooliks mõeldud raha pangakontolt kadunud oli.Foto: Erakogu
22aastane Liisa (nimi muudetud) hakkas 18. augusti õhtul oma SEB internetipangas virtuaalse krediitkaardiga lennupiletit broneerima, et augusti viimasel nädalavahetusel Inglismaale ülikooli sõita. Kui tehing läbi ei läinud, oli kolmandal kursusel rahvusvahelisi suhteid õppiva Liisa üllatus suur, sest enda teada oli tal pangakontol üle tuhande euro.

"Ma teadsin, et mul pidi arvel rohkem kui tuhat eurot olema, sest ma olin kõvasti kogunud ja saanud lisaks ka oma perekonnalt raha, et maksta lennupileti ja üüri eest. Minu suureks imestuseks oli mu pangakontol ainult üks euro ja 70 senti! Ma sain sel hetkel küll maailma suurima šoki osaliseks," rääkis Liisa, kuidas talle helendavalt arvutiekraanilt tühjaks tehtud pangakonto vastu vaatas.

"Ma olin üleüldse mega hirmul, et äkki ei saagi seda raha tagasi, sest rohkem polnud mul seda enne järgmist kuud kuskilt võtta. Ausalt öeldes nutsin ma oma silmad peast välja."

Liisa sõnul oli tema kontolt tehtud üheksa erinevat ülekannet, millest kaheksa ühele ja samale Florida eraisiku pangakontole ja üks teisele. "Tehingud olid tehtud erinevate summadena – kõige pealt 400 eurot, siis 300, siis 200 ja veel mitu 80eurost."

Pätid pärit välismaalt

Kuna Liisa oli just eelmisel päeval võtnud sularaha välja Tartus Lõunakeskuses asuvast SEB sularahaautomaadist, arvas ta esiti, et tema pangakaardi andmed kopeeriti seal.

"Hiljem aga sain aru, et seda võidi vabalt teha ka välismaal, sest ma reisisin sel aastal nii New Yorgis kui ka Lõuna-Ameerikas, kus on sellised pettused tavalised."

Paanikas Liisa läks kohe järgmisel hommikul panka, kus vaidlustas oma pangakontolt tehtud ülekanded. "Pangast öeldi mulle, et keegi on mu andmed sularahaautomaadi kaudu pangakaardilt kopeerinud. Õnneks tegi SEB väga kiiret ja tublit tööd ja ma sain kogu oma raha viie päeva pärast tagasi," rääkis Liisa, et ta oli kõik need päevad stressis ja kui raha lõpuks tema arvele tagasi laekus, ei olnud maailmas temast õnnelikumat inimest.

Neiu tunnistas, et on edaspidi automaatidega kindlasti ettevaatlikum ja soovitab olla ka teistel.

SEB kommunikatsioonijuht Evelin Allas kinnitas Õhtulehele, et Liisa pangakaardiga tehtud väärtehingud ei olnud kuidagi seotud Tartu Lõunakeskuse sularahaautomaadi (ATMi) kasutamisega. "Pangal on alus arvata, et kliendi kaardiandmed olid kopeeritud juba varem," kinnitas Allas.

"Kurikaelad üritavad automaatidele paigaldada kaardi kopeerimise seadmeid, millega kopeeritakse kliendi kaardi magnetriba andmeid. Varastatud kaardiandmetega üritatakse teostada sularahaväljavõtte või ostutehinguid välisriikides," selgitas Allas.

"Kliendil tasub sularahaautomaadi juures tehingu sooritamisel olla tähelepanelik kui ATMi välimus on ebatavapärane – kaardi sisestuse koha juures on ebaharilikke osi, kaarti on raske ATMi sisestada või kätte saada jne."

Allase sõnul on ka Eestis tänu tähelepanelikele klientidele mitmete kaardiandmete varguskatsete puhul õnnestunud nii kopeerimisseade kui ka kurjategijad politsei poolt tabada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee