Eesti uudised

Saarlastest ja hiidlastest meistrid taastasid Ilaste tuuliku 

Toimetas Kristin Aasma, 26. august 2014, 11:04
Iilaste pukktuulik tõsteti karkassile.Foto: Altia Eesti
Vilsandi Rahvuspargis asuv muinsuskaitsealune Iilaste tuulik, mida taastas Altia Eesti AS koostöös Saarte Turismiarendusekeskusega (TAK), tõsteti karkassile. Taastustööd teostasid Hiiumaa töökoja saarlastest ja hiidlastest meistrid.

Altia Eesti AS juhatuse liikme Kristel Metsa sõnul valiti Ilaste tuulik välja mitmekümne kandidaadi seast, mis eelmisel aastal Saaremaa elanike poolt Altiale esitati.

Samal teemal

5. detsember 2011, 07:01

Hiidlasest veski taastaja Viktor Tammsaar Lükkepakk OÜ-st sõnul on tuuliku nimi "Ilaste" tulnud saare murrakus olevast sõnast "iilane", mis tähendab hiidlast. Seega on Saaremaa Ilaste tuulik saanud oma nime just hiidlaste järgi. Täpselt ei ole teada, kui arvatavalt on hiidlased olnud kunagi seotud antud tuuliku sünniga või olnud algsete omanike ringis, rääkis Tammsaar.

Ilaste tuuliku taastamisel on kasutatud just Saaremaalt pärit puitu - tamme, kaske, mändi. Lisaks sellele ehitavad tuulikulabad hiidlaste meistrite alltöövõtjatena samuti saarlased. "Võib julgelt öelda, et saarlaste ja hiidlaste koostöö antud tuuliku valmimisel on sujunud igati kenasti," lisas Tammsaar.

Saarlasest tuulikute ekspert ja arhitekt Mihkel Koppel, kes on Eestis restaureerinud juba rohkem kui 16 tuulikut, ütles, et tuulik oli restaureerimise alguses tegelikult märksa kehvemas olukorras, kui algul välja paistis. "Originaalmaterjali sai taastamisel kahjuks kasutada üsna vähe. Samuti oli huvitav, et möldrid, kes tuulikut on aja jooksul kasutanud, on olnud keskmisest kõrgemate inseneriteadmistega – tuuliku sees olevat tehnoloogiat on aja jooksul pidevalt muudkui täiustatud," ütles Koppel.  

Saaremaa Kuusnõmme külas asuv Ilaste tuulik pärineb 1891. aastast ja on töötanud ligi 100 aastat: jahu ja püüli jahvatamine kestis 1970. aastate keskpaigani ning viimane mölder Ilaste Sander töötas tuulikus veel 1980. aastate alguses.

Renoveeritud tuulik plaanitakse taas avada 16. septembril. Veski sisemuses saab näha väljapanekud tuuliku lähedal elanud Eesti rahvakirjaniku Aadu Hindi tegevusest ja loomingust ning kahe läheduses asuva küla – Kulli ja Kuusnõmme – perede ajaloost ning praegusest elust.

Ilaste tuulik on järjekorras kolmas tuulik, mille taastamist Altia Eesti toetab. Eelmisel aastal rahastas Saaremaa Vodka Pihtla valla Ennu küla tuuliku taastamist täies ulatuses ning Leedri küla tuuliku taastamist. 

Saaremaale iseloomulike sümbolite – pukktuulikute – olukord oli tänaseks päevaks kriitiline ning ilma toetuseta oleksid need hävinud. Pukktuulikud on Saaremaa uhkus ja südameasi. Kui 19. sajandi lõpul oli Saaremaal umbes 1270 tuulikut, siis tänapäeval on eksponeerimiskõlblikud vaid paarkümmend. 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee