Maailm

Ühendriikide ajakirjaniku Foley hukkas Iraagis Londoni räppar (30)

Tõnis Erilaid, 25. august 2014 07:00
HETK ENNE HUKKAMIST: Üleni mustas timukas on kahtlustuse järgi Suurbritannia kodanik Abdel-Majed Abdel Bary. Foto: REUTERS
Ühendriikide ajakirjaniku James Foley julmalt tapnud mees on arvatavasti 23astane Abdel-Majed Abdel Bary, tuntud ka kui Džihaadi-John, Briti räppar, kelle muusika kõlas ka BBC saateis, kirjutab Sunday Times.

Islamikalifaati loova terroriorganisatsiooni ISIS äsjasel propagandavideol lõikas 2012. aasta novembris Süürias pantvangi võetud vabakutselise ajakirjaniku James Foley pea noaga maha kogu nägu katvas maskis Londoni murret kõnelev vasakukäeline mees. Teda jahivad Iraagis nii Ühendriikide kui Suurbritannia eriüksused. ISISe küüsist vabanenud pantvangid räägivad, kuidas Džihaadi-John kiitles, et teenib nende eest makstava lunarahaga korraliku summa ja läheb siis erru. Elama mõtelnud ta seejärel asuda kas Katari või Kuveiti, kirjutab Mail on Sunday. "Ta on tõeline psühhopaat," väidavad vabanenud pantvangid. Mõni aeg tagasi tvittis ta endast tehtud pildi – käes maharaiutud pea. "Tšillin siin oma tuttavaga – või õigemini sellega, mis temast alles on!" oli julmur pildi allkirjastanud, kirjutab Times of Israel.

Samal teemal

Bary oli Londoni räpiringkondades tuntud kui L. Jinny või Lyricist Jinn. Tema räpitekstid paiskasid inimesteni viha ja muutusid järjest ägedamalt lääneriikide ja Briti võimude vastaseks pärast seda, kui ta isa Ühendriikidele välja anti. Tänavu märtsis internetti riputatud videos räägib ta, et tapnuks politseiniku või kaks, kui nood ta isa vahistama tulid. "Aga ma olin alles kuueaastane ja ei suutnud midagi teha," tunnistab ta ning kiitleb, et tänapäeval oleks kõik hoopis teisiti – surm ootaks igat politseinikku, tuleks nad või kuuekesi. "Ma pritsiks nad tina täis" räpib Bary.

Foley oli islamistide peksukott

Foley kannatas algusest peale pantvangivõtjate erikohtlemise all – teda tarvitati peksukotina, räägib Prantsuse ajakirjanik Nicholas Henin, kes temaga mõnda aega koos pantvangis istus. Brutaalsuse tingis see, et Foley vend teenis Ühendriikide lennuväes, mille vangistajad olid mingil moel välja uurinud. Pikka ega ei nõutud tema eest isegi lunaraha ja kui seda lõpuks tehti, siis nõuti tavatult suurt summat. See jäi loomulikult maksmata ning Foley hukati julmalt tõenäoliselt Abdel-Majed Abdel Bary käe läbi.

Sunday Timesi väitel lahkus Bary oma luksuslikust, miljon naelsterlingit maksnud Londoni kodust Maida Vale linnajaos läinud aastal koos perega Süüriasse. Briti ajakirjanduse väitel on ta isa egiptlane.

2012. aastal andis Suurbritannia ta Ühendriikidele välja kahtlustatuna kahes pommirünnakus USA saatkondade vastu Ida-Aafrikas läinud sajandi lõpul.

Foley viimane kiri: tulen õe pulmadeks koju!

James Foley viimase kirja tõi lähedastele temaga koos 13 kuud pantvangis olnud Taani fotograaf Daniel Rye Ottosen. Kirja ta kaasa võtta ei saanud, pidi pika sõnumi sõna-sõnalt pähe õppima ja luges selle Foley emale ette kohe pärast vabanemist tänavu juunis.

"Ta meenutas kirjas hea sõnaga kõiki oma perekonna liikmeid ja sugulasi. Ütles, et armastab neid kõiki ja teab, et ka nemad armastavad teda ja võitlevad selle eest, et ta vabadusse pääseks. Ja lootis, et jõuab õe pulmadeks koju," räägib Daily Mailile kirja sisust perekonda hästi tundev vaimulik Marc Montminy.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee