Eesti uudised

Scoutspataljon harjutas koos USA üksusega kopteridessanti (1)

Õhtuleht.ee, 25. august 2014 07:00
TUTTAV VIETNAMI SÕJAFILMIDEST: Black Hawk on valmis maanduma ja oma kõhus peituvad sõdurid rünnakule puistama. Foto: Kaitseväe peastaap
Ameerika Ühendriikide 173. õhudessantbrigaadi Eestis viibiva kompanii ja Scoutspataljoni jalaväerühma kaitseväelased viisid nädalavahetusel läbi kolmepäevase ühisõppuse, mille käigus harjutati kahe Black Hawk UH-60 helikopteriga nelja Pakri poolsaarel asuva õppeobjekti ründamist.

"See, kui kiiresti Scoutspataljoni sõdurid helikopterilt maha saavad ja lahingülesandeid täitma asuvad, on muljetavaldav," märkis jänkide kompanii kontaktohvitser kapten Orlando Zambrano, kelle sõnul tegutsesid eestlased ameeriklastega võrreldaval tasemel. "Kuigi eestlaste jaoks oli tegemist nende esimese kopteridessandiga, võinuks nende tegutsemist vaadates väita, et nad teevad seda juba sajandat korda," lisas ta.

Esimesena asusidki tegevusse Ämarist kahe helikopteri pardal teele asunud Scoutspataljoni võitlejad, kes jõudsid Pakri poolsaarele maandumistsooni umbes veerand tunniga. Kuni tunniste vahedega järgnesid Eesti jalaväerühmale kopteritel kolm Ameerika õhudessantrühma, kes ründasid maandumisplatsilt kolme ülejäänud sihtmärki.

Eestlastele ja ameeriklastele osutasid vastupanu ründeobjekte kaitsvad Scoutspataljoni kaitseväelased.

Maaväe üldkopter (utility helicopter) Sikorsky UH-60 Black Hawk kuulub Sikorsky Aircraft Corporationi loodud S-70 helikopteriperekonda.

Lisaks maaväekopterile kuuluvad samasse perekonda veel mereväekopter SH-60 Seahawk, päästekopter MH-60G/HH-60G Pave Hawk ning veel mõni sama tüüpi lennuvahend.

Black Hawk on mitmeotstarbeline – seda kasutatakse üksuste transportimiseks, vigastatute evakueerimiseks, lahingujuhtimiseks ja muudeks ülesanneteks.

Esimest korda kasutasid Ühendriigid Black Hawke 1983. aasta Grenada invasiooni ajal. Hiljem on neid koptereid kasutatud veel 1991. aastal Lahesõjas, 1993. aastal Muqadisho ründamisel ning seejärel Balkanil, Haitil, Iraagis ja Afganistanis. Täiustatud Black Hawke kasutati 2011. aastal Pakistanis Osama bin Ladeni tabamisel.

Reaktiivmürskude, rakettide, pommide ja kuulipildujatega varustatuna on Black Hawk tõhus ründevahend.

Ameerika Ühendriikide 173. õhudessantbrigaad, mille koosseisu kuulub ka Eestis viibiv kompanii, asutati Esimese maailmasõja ajal ja see on osalenud Teise maailmasõja lahingutes, Vietnami sõjas ning Iraagi ja Afganistani operatsioonidel. Paldiskis baseeruv Scoutspataljon on 1. jalaväe-brigaadi koosseisu kuuluv elukutselistest kaitseväelastest koosnev kiirreageerimisvõimega soomuspataljon.

Samal teemal

05.09.2014
Peaminister tutvus kopteriga Apache

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee