Eesti uudised

Erukindral Urmas Roosimägi: reformarite ajateenistuse-plaaniga saab välja õpetada vaid kahuriliha! (27)

Teet Teder, 22. august 2014 07:00
Urmas Roosimägi.Foto: Aldo Luud
Reformierakonna tagatoast on välja lekkinud plaan teha riigikaitseõpetus gümnaasiumis kohustuslikuks ja selle võrra lühendada ajateenistust või see üldse vabatahtlikuks muuta.

Reformierakonna valimiste esialgse programmi avalikustas eilne Eesti Päevaleht. Reformierakond on varemgi öelnud, et nende arusaama järgi tuleb edaspidi arendada kutselist kaitseväge ehk võtta suund palgaarmeele.

Samal teemal

"Kindlasti ei kavatse me mingil kujul kohustuslikku ajateenistust ära kaotada. Ajateenistus on üks Eesti riigikaitse tugitalasid," tõttas Reformierakonna juhatuse liige, siseminister Hanno Pevkur eile välja saadetud pressiteates asja siluma.

Päevalehe avaldatud tsitaat programmist seda kindlat kavatsust siiski nii kindlalt ei väljendanud. "Isikutele, kes on teinud gümnaasiumis riigikaitseõpetuse eksami ja läbinud riigikaitsekursused, on ajateenistus vabatahtlik," seisis esialgses variandis.

Erakond tahab rakendada nn Taani mudelit, kus riigikaitseõpetus on riigigümnaasiumides kohustuslik ning riigikaitsekursuste läbimine gümnaasiumis võiks lühendada hilisemat ajateenistust. Kes teevad riigikaitseõpetuse eksami, võivad, aga ei pea ajateenistusse üldse minema.

Reformierakond nimetab uut suunda "laiapõhjalise mudeli rakendamiseks".

See võimaldaks kaasata riigikaitsesse enam kodanikke, sealhulgas suurendada kohustusliku ajateenistuse läbinute hulka.

Brigaadikindral reservis, Urmas Roosimägi näeb ilusate sõnade taga ohtu riigikaitsele. "Kui räägime lühendamisest, siis siin on oht selles, et igal asjal on kriitiline piir. Gümnaasiumiharidus antakse 12 aastaga. Me võime seda lühendada 11 aasta peale, aga vastu tuleb kriitiline piir, kus ei saa inimesele anda keskharidust, sest lihtsalt ei jõua. Samamoodi on ka sõduritega. Ajateenistust ei saa lühendada, sest inimene ei saa neid teadmisi ja see väljendub selles, et me hakkame lahinguväljale saatma kahuriliha. Ei saa ju saata lahinguväljale inimest, kes ei ole tasemel väljaõppinud."

Roosimägi ütleb, et näiteks Javelin tüüpi tankitõrjesüsteemi pole võimalik tahvli ees selgeks saada. See on süsteem, mille üks lask maksab 60 000 eurot. See on isegi ameeriklaste jaoks, kellelt Eesti lähiaastatel 80 tankihävitajat ostab, nõnda kallis, et väljaõpet tehakse simulaatoril ning reaalselt teevad USA sõdurid aastas üks-kaks lasku. "Sa ei õpi seda riigikaitse raamis koolis," ütleb Roosimägi ülitäpsete tankihävitajate kohta, mille sihtmärgi tabamine on 95%.

Puudujääv viis protsenti tuleneb inimliku eksimuse võimalusest. Kui sõdur on puuduliku väljaõppega, on tõenäosus, et kallis lask võssa lendab veel suurem. "Sa pead temale andma baasteadmised nagu noorsõdurile ja siis tuleb spetsialiseerumine ja peab harjutama lahinguväljal rühma koosseisus, kompanii koosseisus, pataljoni koosseisus. Kuidas seda koolis õpetada?" küsib Roosimägi.

Tõenäoliselt on partei valimisprogrammi taga plaan luua Eestis palgaarmee. Roosimägi seda ei poolda: "Kõik sõltub rahakotist, kui palju suudame oma ressursiga palgalist armeed omada. Väga palju loodame oma liitlassuhetele ja see on väga õige, meil on väga raske rinda pista oma idanaabriga, kui meie liitlased meid ei aita, aga mina ei usu, et suudame sellist hulka palgasõdureid ülal pidada, et see oleks arvestatav jõud."

Teisalt ei usu Roosimägi palgasõduri kaitsetahtesse. "Palgaarmee on ühiskonnast täiesti eraldi, nad on süsteem süsteemis. Inimene astub tegevteenistusse ja tal ei ole praktiliselt mingisugust kokkupuudet tsiviilühiskonnaga. Neil on oma kohtusüsteem, oma haiglad, oma poed," ütleb Roosimägi, et ühiskonda, mida palgasõdur ei tunne, ei ole tal ka himu kaitsta.

"Ajateenistus on tähtis sellepärast, et ta tuleb ühiskonnast ja läheb sinna tagasi oma teadmistega. Palgaarmee ei ole meie riiklik kaitsevahend."

Jürgen Ligi: ajateenistus ongi NATOs erandlik

"Oleme kogu aeg kaitseväes palka tõstnud, mis ongi ju "palgaarmee". Samas ei suuda ajateenistus suuremat osa poisse vastu võtta, ehkki oleme riikidest kaitsekuludelt NATO esimesi. Reformierakonna arvates peab algõpe laienema kõigile poistele, samas peaks ajateenistust muutma paindlikumaks sel moel, et see jätaks poistele rohkem valikuid eneseteostuseks. Juhin tähelepanu, et ajateenistus on NATOs erandlik ja see peab paratamatult nüüdisajastuma."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee