Eesti uudised

PRIA rahaga ehitatud mänguväljak on keset randa kui tondiloss (9)

Karoliina Vasli, 22. august 2014, 07:00
TRÖÖSTITU VAATEPILT: Lapsevanemad, kas te läheksite oma võsukestega siia mängima? Mõelda vaid, et väljak pandi püsti napi viie aasta eest. Põõsa kõrval seisab nukralt ka paadisild, mida külaseltsi esindaja sõnul ei lükatud vette suure mõõna tõttu. Foto: Andrus Lahe
Kabli rand on ehe näide sellest, mis juhtub, kui riik ja Euroopa Liit heldelt toetusi jagavad. Ehitati kaks konkureerivat mänguväljakut. Üks neist juba laguneb. Sealsamas põõsas ootab paremaid päevi ka paadi- ja ujumissild, mida tänavu merre ei lükatudki.

Kabli ümbrus on Pärnumaa Häädemeeste valla pärl. Suvises Eestis ringi rännanud Andrus Lahe jahmus, kui ta nägi, et mere lähedale ehitatud mänguväljak mattub heina ja liiva alla ning suur paadi- ja ujumissild seisab näotult merepiirist eemal. "Kui ma seal aastaid tagasi käisin, oli sild vähemalt vees, aga nüüd vedeleb põõsastes. Lapsi ei näinud sellel mänguväljakul siis ega ka nüüd," räägib Lahe ja küsib, kelle huvides siis Euroopa Liidu toetusraha ikkagi raisati.

Samal teemal

Häädemeeste vallavanem Magnus Mõttus on kirjeldust kuuldes üllatunud. Ta ütleb, et käis alles hiljuti supelrannas ning seal on kõik korras. 2010. aastal arendati rannapromenaadi tõesti Euroopa regionaalarengu fondi toel Eesti-Läti projekti põhjal, mis kandis nimetust "Sinilipu poole Läänemere randadel".

Nelja miljoni krooni (veidi üle 255 000 euro) eest ehitati näiteks vetelpäästetorn, rannateed, mänguväljak ning kohvikuga teenindushoone.

Kabli külaseltsi juhatuse liige Maret Salak aga selgitab, et vallavanem räägib hoopis teisest kohast, mis on tükk maad eemal. Mahajäetuse mulje valitseb kohas, mille ehitamiseks eraldas Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) 2009. aastal külaseltsile 799 686 krooni

(51 109 eurot). "Selle projekti raames ehitati peale mänguväljaku ja paadisilla ka skate-plats ning renoveeriti ligipääsuteed objektideni 400 meetri ulatuses (tee sai asfaltkatte, paigaldati valgustus)," räägib Salak.

"Rannajoon muutub aga igal aastal ja loodusjõudude vastu ei saa. Torm tõi mänguväljakule liiva ja seda ei saa ega jõua ära vedada," põhjendab Salak.

"Kasutus ei ole viimasel aastal enam väga suur, kuna aasta hiljem valmis Kabli rannapromenaad koos lastemänguväljakuga. Aga igal juhul on ümbruskonnas elavatele ning puhkavatele lastele võimalus loodud."

Paadisilda polnud tema sõnul tänavu võimalik vette lükata madala veetaseme tõttu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee