Maailm

Õudust külvavate pühasõdalaste seas on tuhandeid lääne kodanikke (18)

Aadu Hiietamm, 22. august 2014 07:00
PÜHASÕDALASED: Sunniidi äärmuslaste rühmituse Islamiriik võitlejad Põhja-Süürias Ar-Raqqahis paraadi pidamas. Süürias ja Iraagis on Islamiriigiga liitunud tuhandeid lääneriikide kodanikke. Foto: Reuters / Scanpix
USA ajakirjaniku James Foley tappis videokaamera ees tõenäoliselt Londonist Süüriasse sõdima läinud Briti moslem. Ajalehe The Guardian andmetel on tema nimi John ning ta juhib Süüria põhjaosas Ar-Raqqahis tegutsevat Suurbritanniast pärit pühasõdalaste kolmikut, keda endised pantvangid kutsusid nende päritolu tõttu The Beatles.

Süürias ja Põhja-Iraagis tegutsev sunniidi äärmuslaste rühmitus Islamiriik (IS) on võtnud pantvangi vähemalt 20 välismaalast, kirjutas eile Inglise ajaleht The Guardian. Lehe andmetel on neli uut röövitut pärit Itaaliast, Taanist ja Jaapanist. Kõik röövitud on ajakirjanikud, fotograafid või abitöötajad. Nad viidi kaasa Süüriast Aleppo või Idlibi lähistelt ning toimetati hiljem Süüria põhjaosas asuvasse Ar-Raqqahi, mis on pühasõdalaste kontrolli all.

Kuni 500 britti

Samal teemal

Näo maski taha varjanud vasakukäeline timukas, kes hukkas USA ajakirjaniku James Foley, rääkis inglise keelt aktsendiga, mis on omane Londoni eeslinnade elanikele. Ajalehe The Telegraph andmetel soovivad Briti siseluureteenistus MI5, Scotland Yard ja USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) timuka isiku võimalikult kiiresti välja selgitada.

Londoni politseikomissar Bernard Hogan Howe rääkis BBCle, et Süürias ja Iraagis võitleb äärmuslaste ridades kuni 500 britti. Umbes pooled neist on sinna läinud Londonist. Samuti on Islamiriigi äärmuslastega ühinenud kuni 700 Prantsuse ja 500 Belgia kodanikku.

Londoni King’s College’i terrorismieksperdi Shiraz Maheri sõnul paistavad brutaalsusega silma just äärmuslastega ühinenud britid ning nad korraldavad ka enesetapurünnakuid. Tänaseks on teada vähemalt 19 briti surm Süürias ja Iraagis.

Ajaleht The Daily Telegraph avaldas terve pildigalerii noortest brittidest, kes on ühinenud Islamiriigiga. Nende seas on ka 16aastased kaksikõed Manchesterist, kes paistsid koolis silma heade hinnetega ning soovisid saada arstideks. Ometi siirdusid nad juulis vanema venna järel Süüriasse.

Käesoleva aasta algul pidas Islamiriik läbirääkimisi 11 pantvangi vabastamise üle. Pärast küsitud lunaraha saamist anti pantvangid märtsis üle Türgi võimudele. Nende seas oli ka Hispaania päevalehe El Mundo ajakirjanik Javier Espinosa.

Üks toonane pantvang rääkis ajalehele The Guardian, et ta tundis USA fotograafi ja vabakutselise ajakirjaniku James Foley hukkamise videolt hääle järgi timukana ära Johni, kes osales aasta algul pantvangide vabastamise üle peetud kõnelustel.

Tundmatuks jääda soovinud endise pantvangi sõnul on John pärit Londonist. Ta juhtis pantvange valvanud pühasõdalaste kolmikut. Kolmiku kõik liikmed olid pärit Suurbritanniast ning neid kutsuti päritolu tõttu The Beatles. Aasta aega pantvangis veetnud mees iseloomustas Johni kui tarka ja haritud meest, kes on islamiäärmuslaste veendunud toetaja.

Tänase seisuga on valitsus sel aastal peatanud 23 moslemi sõitmise Iraaki ja Süüriasse ning eemaldanud internetist 46 Islamiriigi videot.

Veel enne Foley surmateadet ütles Cameron pühapäevalehele The Sunday Telegraph, et Süürias ja Iraagis suuri alasid vallutanud sunniidi äärmuslaste rühmitus Islamiriik kujutab Suurbritanniale otsest ohtu.

"Kui me ei tegutse selle erakordselt ohtliku terroristliku liikumise pealetungi peatamiseks, kasvab see tugevamaks, kuni võtab meid sihikule Suur­britannia tänavatel," vahendab Cameroni hoiatust AFP/BNS.

Islamiriik nõudis lunaraha

Ka USA president Barack Obama kutsus tegema ühiseid jõupingutusi, et hävitada pühasõdalaste terrori vähkkasvaja Iraagis ja Süürias. Ta ütles ka, et rääkis kolmapäeval Foley perekonnaga ning avaldas neile kaastunnet.

USA kaitseministeerium andis samal ajal teada, et USA väeüksused püüdsid president Barack Obama korraldusel hiljuti päästa Süürias Islamiriigi käes pantvangis olnud ameeriklasi. Paraku see katse ebaõnnestus, sest pantvangid ei viibinud kohas, kus nad luurandmete põhjal pidid olema.

Operatsiooni käigus puhkenud tulevahetuses tapsid USA eriüksuslased mitu pühasõdalast, lisas ajaleht The New York Times viitega tundmatuks jääda soovinud valitsusametnikule. Sama ajaleht väitis ka, et Islamiriik hukkas James Foley alles pärast seda, kui USA valitsus oli keeldunud tema vabastamise eest maksma 100 miljonit dollarit (75 miljonit eurot).

Alates sõjategevuse algusest 2011. aasta kevadel on Süürias tapetud 69 ja röövitud 80 ajakirjanikku. Röövitutest 20 on veel tänagi pantvangis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee