Foto: TEET MALSROOS
Heimar Lenk, riigikogu liige, Keskerakond 20. august 2014 16:11
Kas olete märganud, kui sageli haaravad eestlased oma siiruse tõestamiseks verbaalse päästerõnga järele?

„Olgem ausad," hüüavad oma esinemistes ministrid ja riigikogu liikmed, isegi kunstnikud ja kirjanikud üha sagedamini. Milleks on ausal inimesel oma ausaks jäämist kogu aeg kinnitada vaja?

Bernatski komisjoni raportist vaatab vastu karjuv tõde. Dopinguained on ammu liikvel olnud ja spordiaktiiv teadis seda. Kui ikka Bernatskiga silmast silma kohtumist püüdsid vältida kõik süüdistatavad, pole kõrvalseisjal mingit põhjust tippspordi ausat mängu uskuda. Väikese rahva suuremad sangarid, olümpiavõitjad ja maailmameistrid, keda siiani on lausa jumaldatud, laveerivad nüüd vale ja tõe piiri peal.

Ei suudetud tõde välja selgitada ka Andrus Veerpalu juhtumi puhul. Suusakoondise endise juhi Mati Alaveri põiklevaid teleintervjuusid oli lausa hale vaadata.

Kas VEB fondi uurimiskomisjoniga läks paremini? Millega suurt kära põhjustanud uurimine lõppes? Fiaskoga. Ei tõestatud ju midagi. Rahandustuusad Vahur Kraft ja Siim Kallas ei suutnud midagi meenutada. Mälu öelnud meestel üles.

VEB fondi loo üks võtmefiguure Aleksander Matt jalutas linna peal rahulikult ringi ja andis Eesti Ekspressile intervjuu, kuid komisjon teda üles ei leidnud. Tähendab, ei tahetudki leida, kuigi rahvale valetati, et püüti leida. Komisjoni tööle saadi õigel hetkel pidur peale.

Aga Estonia komisjon? Kas oleme saanud ammendava vastuse parvlaeva ülikiire, 35minutilise, põhjamineku kohta? Pole ju. Vaid häma on avalikkusele ja hukkunute omastele edastatud.

Pisut kibestunult ütles Rein Lang riigikogus peetud lahkumiskõnes välja ühe tänapäeva tõe. „Mulle tundub, et tänases Eestis on turunduslik võidumees see, kes suudab välja mõelda sellise vale, mis oleks sedavõrd suur, et see muutuks hetkeks usutavaks, ja mida levitataks enne ümberlükkamist vähemalt ööpäeva jooksul." Pärast seda algab suure vale aastatepikkune iseseisev elu. Kuni ta tõe pähe unustatakse.