LUBAB SAATKONNAST LAHKUDA: Assange ei täpsustanud eile ajakirjanikele oma terviseprobleeme. Foto: AFP
Õhtuleht.ee 19. august 2014 07:00
Kaks aastat vägistamissüüdistuste pärast end Ecuadori Londoni saatkonna kitsikuses varjunud Wiki­leaksi asutaja Julian Assange lubas eile ajakirjanikega kõneldes, et kavatseb halva tervise tõttu peagi vabatahtlikust vanglast saatkonnas lahkuda.

Austraallane Assange sattus oma Wikileaksiga Ühendriikide viha alla pärast seda, kui avalikustas hulga ameeriklaste rohkem või vähem salajasi diplomaatilisi dokumente, muuhulgas ka USA Tallinna saatkonna vestlusi Eestis võimul olevate inimestega. Valdavalt ei jäta need diplomaatilised ettekanded kuigi head muljet inimestest, kellega ameeriklased on kontakteerunud või kelle kohta edastavad muudest allikatest hangitud infot.

Ühendriikides ootab Julian Assange’i kohus ja tõenäoliselt ka pikki aastaid kestev vangistus kui mitte koguni surmanuhtlus.

Assange’i sundis end Ecuadori saatkonda peitma kahe naise ootamatu süüdistus – ta olevat ühe neist vägistanud, teist aga seksuaalselt ahistanud ajal, mil ta käis Rootsis lühikesel loengureisil. Naiste esitatud süüdistusi ei võtnud üks prokurör algul uurida, teine aga küll. Prokurör taotleski tollal Inglismaal viibinud Assange’i väljaandmist, milleks Briti kohus ka loa andis.

Seepeale läkski Assange, kes peab süüdistusi poliitiliselt motiveerituiks, Ecuadori presidendi loal selle riigi saatkonda varjule. Ta kardab, et kui ta läheks Rootsi vägistamissüüdistuste kohta tunnistusi andma, annaks see ta Ühendriikidele välja. Rootslased ongi järjepidevalt keeldunud Assange’i ülekuulamisest videolingi kaudu või oma uurijate Londonisse saatmisest.

Suurbritannia ajalehed on viimastel päevadel kirjutanud, et tubase elu tõttu on Assange`il tõusnud vererõhk üle lubatud piiri ja kuivõrd ta ei pääse üldse värske õhu kätte jalutama, siis hakkab edenema ka kopsuhaigus. Ecuadori välisminister Ricardo Pati?o ütles ajalehele The Guardian, et nad on tulutult palunud Inglise võimudelt luba Assange haiglasse saata ilma, et teda ähvardaks vahistamine. Eile pressikonverentsil kinnitas Assange, et on tõesti haige.

Vältimaks Assange’i põgenemist, on Suurbritannia valitsus kulutanud miljoneid naelsterlingeid tugevdatud politseivalveks Ecuadori saatkonna juures.