Eesti uudised

Linnaosa vanem: lukk on looma jaoks – inimene leiab ikka võimaluse lõhkumiseks (12)

Karoliina Vasli, 19. august 2014 07:00
TOSSUPILVES: Laupäeval kustutasid päästjad kolm tundi põlengut Akadeemia tee 30 tühjas koolimajas. Senistest koolipõlengutest oli see suurim. Pealtnägijad märkasid, et kooli territooriumilt jooksis minema kamp lapsi. Foto: Lugeja foto
"Tere, koolimaja põleb!" teatab mures tallinlane hädaabinumbril. Sellised kõned on peaaegu igapäevased, sest on kaks kooli, mis tõmbavad püromaane kui magnetid. Üks hoone läheb sügisel lammutamisele, teise puhul loodetakse piirdeaedadele.

Laupäeval mattus Mustamäe otsesõnu tossupilve. Keegi oli süüdanud Akadeemia tee 30 mahajäetud koolimaja, kus kunagi tegutses Mustamäe üldhariduskool. Leekides olid kabinet, aula ning katus, kokku 900 ruutmeetrit. Võrdluseks: sama palju pinda on näiteks Balti jaama Selveris.

See ei jäänud päästjatele nädalavahetusel ainsaks väljakutseks Mustamäe tondilossi, ööl vastu esmaspäeva põles seal pööningul praht. "Tühjad majad peavad linnapildist kaduma," toonitab Põhja päästekeskuse juht Priit Laos.

Samal teemal

Narkomaan tikkudega katusel

Teoorias kõlab see lihtsalt, aga nii sellesse kui ka Õismäe tee tühja koolimajja (endine Tallinna Õismäe humanitaargümnaasium) on päästjad pidanud sel aastal sõitma kümneid ja kümneid kordi. Viimati mainitud koolis käisid päästjad möödunud nädalavahetusel neli korda. Ühel juhul teatas helistaja, et kaks noormeest tegid keset ööd maja katusel lõket, mille ise ära kustutasid.

Põhja prefektuuri Lõuna politseijaoskonna juht Tarvo Ingerainen ütleb, et teismelised püüdsid õhku saata Hiina laternat. Varasemate põlengutega neid ei seostata, küll aga alustati neist ühe suhtes jaoskonnas väärteomenetlust, sest teda kahtlustatakse narkootikumide tarvitamises.

Nii päästjad kui ka politseinikud on rääkinud Tallinna linnavõimudega, kuid muudatusi praegu pole. Omanikuna peab linn tagama, et uksed ja aknad oleks suletud.

"Kui hoonesse pääsemine ei ole korralikult takistatud ning hooned pole valvatud, tähendab see paraku, et tondilossides uitamise ning tuletegemisega pannakse tõsisesse ohtu enda elud ja tekitatakse ohtlikke põlenguid," märgib Ingerainen, kelle sõnul on hoonetega seoses politseisse kutsutud üle viie alla 14aastase lapse, kellega tegeleb edasi noorsoopolitsei.

Vahelejäämine tundub siiski olevat pigem erand ja hoonete asustajaskond laiem. Akadeemia tee hoones tegi Delfi piltnikule eile ekskursiooni kodutu Aleksandr. "Näe, siin on narkomaanide veri," osutas mees pruunidele laikudele oma magamiskoha kõrval. Isegi tema muretses laste pärast, kes kõigile avatud koolimajas iga päev "mängimas" käivad.

Mustamäe linnaosa vanem Helle Kalda räägib Õhtulehele, et nad on üritanud lõhutud aknaid-uksi parandada ning sulgeda. Ta lisab, et kontrollreididel käib nii mupo kui ka kapo. "Paraku on tõesti nii, nagu vanasõna ütleb, et lukk on looma jaoks – inimene leiab ikka võimaluse, kuidas kõik uuesti lahti lõhkuda. Kurb, et meie oma Mustamäe noored suunavad energia hävitamisele, aga nii see on. Peab õnne tänama, et põlengud on siiani kulgenud inimohvriteta."

Piirdeaedadest on tolku?

Õismäe tee koolihoonet ei lammutata. Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgenson selgitab, et nad said linnalt 6077,43 eurot, et hoone konserveerida. "Täna käivad seal juba reaalsed tööd, et muuta maja vandaalikindlaks," räägib ta. Hoone külgedele paigaldatakse piirdeaiad, mis lähevad maksma veidi üle 2500 euro. Ülejäänud summa kulutatakse keldri- ja esimese korruse akende-uste sulgemisele. Pikemas perspektiivis tahetakse hoone renoveerida ning rajada sinna sotsiaal-, kultuuri- ja vaba aja keskus. Linnaosavanem nendib, et kui see plaan takerdub ja hoone on ikkagi inimestele ohtlik, see lammutatakse.

Tarvo Ingerainen politseist rõhutab, et nähes mahajäetud koolimajade ümber luusimas lapsi või täiskasvanuid, tuleks anda sellest kohe teada lühinumbril 110.

Samal teemal

06.09.2014
GALERII JA VIDEO: lammutatud koolimaja jupid lähevad kütteks
11.08.2014
Leping sõlmitud: Mustamäe rüüstatud koolimaja on 1. novembriks kadunud
08.08.2014
Tühjad koolimajad: lukk on siiski looma jaoks?
19.07.2014
TV3 | Ka Õismäe tühi koolimaja läheb lammutamisele