Juhtkiri

Juhtkiri | Mis tõi meid siia, ei vii enam edasi (12)

Õhtuleht, 18. august 2014 18:20
Foto: ARNO SAAR
Eestit ähvardab oht jäädagi majanduslikus mõttes paigal tammuma.

Ühest küljest oleme justkui Euroopa Liidu kõige eesrindlikum riik, korras rahanduse ja plussis majanduskasvuga. Teisalt on osa tööealistest Eestist ära läinud või käib kõrgema elatustasemega lähiriikides tööl. Hiljutine uuring sedastab, et igal viiendal 6. klassi õpilasel töötab vähemalt üks vanem välismaal. Ühes eeskujulikult korras riigis ei peaks see ju ometi nii olema.

Veel üks uuring, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) oma, tõdeb, et osa plaanimajandusest väljunud riike ei pruugigi mitte kunagi arenenud riikidele järele jõuda. Arvata on, et tahtmise taha Eestis asi ei jää – tahaksime me ju jõuka viie hulka jõuda küll. Ettevõtja Indrek Neivelt ütles arvamusfestivalil, et kui kümme aastat midagi ühtmoodi tehes pole lood paremaks läinud, tuleb midagi muuta ja teha teistmoodi. Aga mida?

Oleme uhked selle üle, et meil on ehk isegi maailma kõige rohkem start-up-firmasid elaniku kohta. Ent sadadest, võib-olla ka tuhandetest idufirmadest jõuavad eduni üksikud, Eesti majandust suures plaanis mõjutavad nad vähe.

Juhan Parts nentis samuti arvamusfestivalil, et Eesti ettevõtja ei peaks minema Silvesteri ja Hansapanga teed, kes töötasid ettevõtte üles ja müüsid selle välisomanikule maha. Pigem käib õiget rada Tallink, kes laieneb ja on suutnud pigem ise vanu ja väärikaid konkurente üles osta.

Eesti ettevõtja ei viitsi ettevõtet arendada ega tootmisse investeerida, tõdes Jaak Aaviksoo. Kuid Eesti tööline ei tööta viletsamalt ega vähem kui tema kolleeg mujal Euroopas. Meie majanduse struktuur on paraku selline, et toodame liiga madala lisandväärtusega tooteid. Niikaua, kui see ei muutu, ei ole meil paraku asja ka jõukamate sekka.

Mõni ettevõtja oleks põhjustena, miks see nii on, välja toonud ettevõtlust mittesoodustavat maksukeskkonda, bürokraatlikke takistusi ettevõtlike inimeste teel, riigi toeta kahanevat infrastruktuuri ja väikese riigi kohta suurt avalikku sektorit. Ehk on Eesti edasimineku võti ettevõtluse soodustamine ka päriselt, mitte vaid sõnades?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee