Indoneesia blogi

Indoneesia blogi: mis saab, kui jääd Indoneesias haigeks? (11)

Lilli Tölp, 18. august 2014 12:35
Foto: PantherMedia / Scanpix
11/08/14

Indoneesia paikneb subtroopilises kliimavöötmes, ehk siis on väga suur oht nakatuda dengue viirusnakkushaigusesse, mida levitavad sääsed. Sümptomiteks on kõrge palavik, liiges- ning lihasvalu, mis võivad püsida 6-7 ööpäeva.

Teine turiste tabav haigus on ebahügieenilise toidu tarbimisest põhjustatud kõhulahtisus, meie keeli kõhugripp. Mõlemad on ebameeldivad, kuid koduste lihtsalt ravitavad haigused.

Mina isiklikult ei soovita kellelgi Indoneesias haigeks jääda, käin meditsiiniasutustest kauge kaarega mööda. Olen kuulnud uskumatuid lugusid, kuidas arstid ilma patsiendi haigussümptomeid analüüsimata huupi diagnoose panevad.

Kuuldavasti on siin üsna tavaline, et rikkad vanemad ostavad oma lastele doktoripaberid, ilma et nende võsukesed päevagi ülikoolis oleks veetnud.

Üks kurva lõpuga õnnetus, mida saanuks vältida, juhtus siin noore poola tüdrukuga, kes pärast mootorrattaõnnetust arstide poolt terveks tunnistati, kuid mõni tund hiljem suri sisemise verejooksu tagajärjel.

Mu kreeklasest sõber Cosis rääkis, kuidas ta käis mitu kuud mööda arste ja siiani ei oska keegi talle päris täpselt öelda, mis tal viga on. Analüüside tulemused näitasid dengue viirust ning tüüfust, mida püüti AB kuuriga ravida.

Nädalaid hiljem selgus, et ravimid ei aita, tüüfuse näitajad olid samad. Peagi said doktorid aru, et tavalisest kõrgemad tüüfuse näitajad olid tingitud vaktsiinist. Costis kaotas nende kuudega üle 10 kilogrammi.

Siiani tunneb ta aegajalt nõrkust, ka kõhulahtisus pole kuigi tavapäratu, kuid arstide juurde tagasi ta minna ei plaani. Usutavasti ravitaks teda senini antibiootikumidega.

Hambaaugu tõttu pidin minagi arstile minema. Esimese hambaravikliiniku kontaktid, mida külastasin, sain kohalikult sõbrannat. Anita sõnul olevat tegemist usaldusväärse arstiga.

Talle on suureks arusaamatuseks, miks turistid siinseid hambaarste kardavad. Tehnoloogia on ju sama, kuid tihti tullakse vaid ülevaatusele ja kui saadakse kinnitust, et hambaravi kannatab kojujõudmiseni oodata, siis igal juhul valitakse see võimalus.

Ühel hetkel oli doktor mu usalduse võitnud ning palusin tal mu külmatundlik hammas üle vaadata. Hallipäine papi jutustas, et keeruliste seansside puhul meeldib talle kuulata gamelani muusikat (kohalik etnomuusika). Läbi muusika jõuavad temani vastuseid, kuidas raviprotseduuriga jätkata.

Ma kuigi palju ei imestanud, kui ta ütles, et hammas vajab puurimist, kuid imestasin väga, kui ta oma assistendil palus Bali gamelani rütmid mängima panna. Ta ju just ütles, et ta kuulab seda muusikat vaid siis, kui ta end ebakindlalt tunneb.

See olnuks õige hetk sellest kabinetist lahkuda, kuid minu liigne häbelikkus ning viisakus ei lubanud mul seda teha, mille tulemusel hammas, mis mul esimese hooga mingit valu ei teinud, oli hiljem suures põletikus ning halvas seisus.

Kuu aja jooksul külastasin mitmeid doktoreid, kuid ainus, mis nad teha soovitasid, oli neelata antibiootikume, tursealandajaid ja valuvaigisteid ning oodata seni, kuni põletik maas, et siis valu tekitaja välja tõmmata.

Viimaks kohtusin doktor Papakiga, kes ütles: "Gigi bagus! Tidak apa-apa!" ("Hammas on heas seisus! Muretsemiseks pole põhjust!").

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee