Eesti uudised

FinFisheri nuhkvara maksab hingehinda (26)

Juhan Haravee, 16. august 2014, 08:00
KAHTLANE: Küberaktivist Elver Loho usub, et Eesti riik on nuhkvara soetamiseks liiga palju kulutanud. Foto: TIINA KÕRTSINI
Küberaktivisti Elver Loho hinnangul on Eesti riik maksnud spioonitarkvara eest välismaa erafirmale miljoneid eurosid, selmet luua küberspetsialistidega oma tõhus tarkvara.

Pädevad poliitikud ja ametnikud on oma vaikimisega kõnekalt mõista andnud, et Eesti julgeolekuasutused "õngitsevad" neid huvitavate isikute arvutitest informatsiooni suure tõenäosusega Gamma Groupi (UK) toodetud spioonitarkvara FinFisher ja ühte sellesse toodeterühma kuuluva artikli FinSpy abil.

Õhtulehe käsutuses olev Gamma Groupi hinnakiri viitab, et tarkvara koos vajalike kasutusõiguste ehk litsentsidega pole odav. FinSpy Basic, mis võimaldab jälgida kuni kümne sihtmärgi (inimene või organisatsioon) arvutikasutust, läheb maksma umbes 120 000 eurot. Julgeolekuteenistusi, kes soovivad FinSpyd kasutades jälgida kuni 150 ohvri kübertegemisi, palutakse välja käia kuni 234 000 eurot.

Gamma Group pakub nende nuhkvara soetanud riikidele viiepäevast koolitust kohapeal. Tingimuseks on, et õpilasi oleks klassis 2–4 ja õpetaja lennu-

piletid ning majutuskulud korvatakse. Sellised koolitused maksavad 21 000–29 000 eurot.

Hooldusteenuse ja kasutusõiguse uuendamise eest tuleb FinSpy ostnud riigil juba teise kasutusaasta eest maksta umbes 250 000 eurot, kolmanda eest 270 000, neljanda eest 300 000 ja viienda eest 330 000 eurot.

See riik, kes on ostnud Gamma Groupilt kogu nende pakutava nuhkvara toodete paketi, peaks hiljem arvestama umbes miljonieurose väljaminekuga, et hinnaline soetus nuhkimiskõlblik hoida.

Loho leiab, et nende summade eest, mida Eesti riik on oletatavasti FinFisheri peale kulutanud ja võib-olla kulutab edaspidigi, võiks meil juba ammu olla üks tõhus kodukootud tarkvara, mis teeks ära sama töö paremini ja turvalisemalt.

"Niimoodi, et ei jääks oma troojalasega vahele igale suvalisele viirustõrjele," ütleb Loho, kes leiab Gamma Groupi hinnakirja ja tema käsutuses oleva kasutusinfo võrdlemisel, et Eesti võib olla kulutanud sellele süsteemile üle 18 miljoni euro.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee