Peep Aru: «Ebaseadusliku jälitustegevuse kohta andmed puuduvad.»Foto: TEET MALSROOS
Juhan Haravee 15. august 2014 07:00
Internetti lekitatud info põhjal on Eesti julgeolekuasutused aktiivsed rahvusvahelise eraettevõtte Gamma Groupi loodud spioonitarkvara FinFisher kasutajad. Kuna nimetatud programm kontrollib ja salvestab omanikule märkamatult pea kogu tema arvutis toimuva, kerkib küsimus, kas nii ulatuslik jälitustegevus on põhiseadusega kooskõlas.

Küberaktivist Elver Loho tähelepanekuid väidetavalt Eesti luure arsenali kuuluva spioonitarkvara FinFisher kohta jagasime eilses lehes.

Nuhkvara ametliku kasutamise ulatusest Eestis annab aimu häkkeri Gamma Groupist kätte saadud Eesti kliendi aprillis saadetud murekiri, kus kurdetakse, et süsteem ei toimi korralikult, kui ühel ajal on võrgus üle 15 sihtmärgi.

Asjaosaliste või nende esindajate kommentaarid jäid arusaadavatel põhjustel napiks, et mitte öelda olematuks – luurajad ei lobise…

Kuidas aga kommenteerivad nuhkvara kasutamist rahva valitud mehed Toompeal, eriti need, kes kuuluvad riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni?

"Komisjonil puuduvad andmed ebaseadusliku jälitustegevuse kohta," vastab erikomisjoni reformierakondlasest esimees Peep Aru.

"Meie julgeolekuasutustes töötavad head spetsialistid, sealhulgas ka IT valdkonnas."

Aru juhitud nn kapo-komisjonis kaasa lööv keskerakondlane Enn Eesmaa tunnistab aga, et tema loodab küll juba septembris algavatel komisjoni istungitel antud küsimuses lisateavet saada.

Teise komisjoni liikmed: Kalev Kallo, Siim Kiisler, Väino Linde, Marko Pomerants, Tiit Tammsaar ja Jaan Õunapuu Õhtulehe päringule ei reageerinud.

Riigikogu eelmise koosseisu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni liige Marek Strandberg leiab, et komisjoni liikmed mitte ainult ei võiks, vaid isegi peaksid sellistest uudistest järeldused tegema ning vajadusel seda ka avalikkusele kommenteerima.

"Nende asi on järelevalvete põhjal jälgida, et kõik põhiseaduseriived, mida kodanike suhtes tehakse, jääksid seaduse piiresse," ütleb Strandberg.

"Seadus näeb ette teatud protseduurid ja toimingud, kuidas inimeste järele nuhkida võib. Sellele komisjonile on seadusega antud väga suur voli sekkuda ja kontrollida."

Muidugi ei arva Strandberg, et komisjon peaks kõik nende kätte sattunud materjalid avalikustama, sest julgeolekuasutused reeglina ei teegi avalikke asju.

"Kui kogu maailm elab internetis, siis kus peaksid olema julgeolekuasutused?" küsib Strandberg ja vastab: "Eks ikka samuti internetis. Või peaksid nad minema foorumisse ja andma kõigile teada, et on kapo ametnikud ning hakkavad nüüd uurima, mis seal tehakse."

Maailm on Strandbergi sõnul muutunud tavatuks ja tavatus kohas olevaks ning seoses sellega on ka julgeolekuprobleemid tänapäeval hoopis teistsugused, kui me nendega harjunud oleme.

"Ma pole tähele pannud, et kapo-komisjon nende küsimustega väga kirglikult tegeleks, aga oma roll neil kasvõi rahva rahustamisel, arvestades nende volituste piire, kindlasti on."

Kommentaarid  (13)

Mina 15. august 2014 21:31
jälle tean ebaseadusliku telefoni pealtkuulamisest ja olen selle enda jaoks ära tõestanud. Kõrge kapo ohvitseri haiglane huvi saada infot asjade kohta mis ei puuduta kuritegevust ega ka ei olnud seotud kuidagi riigikaitsega! Lihtsalt inimene teadis asjadest mida korra sai telefonis mainitud !
JOHAIDAA 15. august 2014 17:40
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS