MUSTIKAD: Eesti ekspordist Hiinasse moodustasid eelmisel aastal 81% külmutatud mustikad. Foto: KERSTI EERO
Andres Tohver 16. august 2014 08:00
Eesti kraamist tuntakse Hiinas peamiselt vaid külmutatud mustikaid

Vene turu sulgumine Eesti toidukaupadele paneb otsima alternatiive. Üks võimalusi on hiigelsuur Hiina, ent siin on saavutatud vaid osalist edu.

Eesti põllumajandusministeeriumi andmetel ületas eelmisel aastal Hiinasse müüdavate toiduainete maht esimest korda 10 miljoni euro piiri.

Mõnevõrra üllatavalt moodustavad lõviosa sellest külmutatud mustikad (81%). Eksporditakse ka kalatooteid (17%), naturaalset mett (1%) ja teraviljatooteid (1%).

Miks ikkagi on mustikas Eesti Hiina ekspordi kuningas?

Põllumajandusministeeriumi kaubanduse ja alkoholi turukorralduse büroo peaspetsialisti Kalle Nõlvaku sõnul prooviti väikeseid koguseid külmutatud marju esimest korda eksportida juba kaheteist aasta eest. 2004. aastal eksporditi 48 tonni ja aasta hiljem juba üle 1134 tonni.

Eelmisel aastal viidi Eestist Hiinasse rekordkogus – 3125 tonni – mustikaid.

"Eesti osa Euroopa Liidu 28 riigi külmutatud mustikate ekspordist Hiinasse on 22%. Rivaalid on naabrid Rootsi, Soome, Läti ja Leedu," ütleb Nõlvak.

Piimatootjad samuti Hiinast huvitatud

Hiinas on Eesti mustika klientideks toidu- ja farmaatsiatööstused.

"Mustikas on Hiinas hinnatud mari eriti jõukamaks saava ja tervisest hooliva keskklassi seas," teab Nõlvak.

"Külmutamine on tavapäraselt mõistlik, kui vajatakse säilimist pikal vahemaal." Kuivatatud marjade müügiga teeniks vähem.

Toiduainete eksport Hiinasse eeldab sealse veterinaarameti heakskiitu. Taotlused on esitatud veel piimatoodete ning sea- ja linnuliha ekspordiõiguse saamiseks.

"Meile teadaolevalt on taotlused võetud menetlusse, kuid kuna need taotlused kujutavad endast väga mahukaid materjale, siis menetlemine pidi Hiina poole väitel olema väga aeganõudev ja keeruline protsess," kirjeldab veterinaar- ja toiduameti järelevalve ja kontrollibüroo juhataja Tarmo Sikk.

Eesti piimatootjate tulundusühistu EPIKO juhatuse liige Üllas Hunt prognoosib Hiina selle aasta vedela piima tarbimiseks 38,5 miljonit tonni, mis on 7% rohkem kui mullu. Sarnases tempos kasvab piimapulbri, või, juustu ja imikupiimasegude tarbimine. Hiinas tegutsevad juba aastakümneid Uus-Meremaa, Austraalia, USA, Saksamaa ja Hollandi piimatootjate esindajad.

Lihatootjad eelistaksid Jaapanit

Hundi arvates hakkavad ka Eesti piimatooted raskustest hoolimata Hiinasse liikuma. "Ent selle sissetöötamine nõuab aega ja riigi tuge – kontaktvõrgustiku loomist, tuge turgudele sisenemiseks, ekspordituge." Perspektiivikaks peab ta eeskätt Eesti piimapulbri eksporti.

Hunt märgib, et Hiina kõrval on teisigi Aasia riike, nagu Indoneesia, Malaisia ja Vietnam, kuhu oleks ruumi piimatooteid müüa.

"Nende turgudega ei ole tõenäoliselt väga aktiivselt tegeldud, sest traditsiooniliselt on Venemaa neile soodsam – lähedus, ajalugu, suhtlemine, hinnatase."

Viru Lihaühistu ja Eesti Seakasvatajate Mittetulundusühistu tegevjuht Riho Kaselo kurdab, et Eesti liha ei saa enam Leetu viia, sest leedukatele on Poola kinni, sest poolakad omakorda ei saa Saksamaale vedada.

"On ühendatud anumad," kurdab Kaselo, et see ring on hoopis suurem, kui arvata võib.

Kuid Eesti sealiha eksporti Hiinasse suhtub ta tõrjuvalt.

"Hiina ei ole isegi mõttes. Hiina mõjub isegi mingisuguse sildistusena. Liiga kaugete turgude otsimine ei ole mingi mõistlik tegevus," ütleb Kaselo, kuid nimetab siis hoopis kaugemat turgu: eestlased võiks koostöös soomlastega eksportida sealiha Jaapanisse.

"See on kõige stabiilsem turg. Ta ei ole poliitiliselt sõltuv nagu Hiina. Taanlased on saanud natuke Jaapani turgu lahti, aga ainult kindla kvaliteedi osas."

Kaselo peab perspektiivikaks ka Lõuna-Koread. "Maksejõuline ja seal valitseb turumajandus."

Samal teemal

Kommentaarid  (22)

KIVIMEES 16. august 2014 22:50
TURG ON KESK-AAFRIKA VABARIIGIS,MAKSAVAD EBOGA, IRAAK LIIVAGA,AFGAAN OOPIUMIGA,USA VÄGEDE SISSETOOMISEGA, EL TRAHVIDRGAEESTI KLIKK LUBADUSTEGA EESTLANE KAPITALISMI ÜLISTAMISEGA!!!!!
Alar1 16. august 2014 13:07
Hiina on alati Venemaa sõber olnud ja võib samuti Putini käsul embargoga ühineda. Proovima peab, sest ega muidu teada ei saa.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS