Eesti uudised

Lõõtsamees: oma esimese lõõtsa olen nõus vahetama kolme pilli vastu (5)

Arvo Uustalu, 14. august 2014 07:00
EI ASENDA: Praegu on Endel Koppelil mitu lõõtspilli, nii vanu kui ka uusi. Kuid ühte pilli need asendada ei suuda.Foto: Aldo Luud
Pillimeister otsib taga saladuslikult kaduma jäänud väärtuslikku lõõtspilli.

"Paarkümmend aastat tagasi suri minu sõber. Kahjuks läks siis segastel asjaoludel kaotsi talle laenatud lõõtspill. Minu jaoks on sellel pillil hindamatu väärtus," ütleb eakas pillimeister.

Ta nägi Petseri munkade saja aasta eest signeeritud pilli taas vaid vilksamisi viis aastat tagasi Tartus Tiigi tänaval toimunud lõõtsamängijate kokkutulekul. Sestpeale ei ole ta hing rahu saanud.

Pillita pillimees

Samal teemal

Tartumaal Puhjas elav Endel Koppel on tunnustatud pilli- ja käsitöömeister ning lõõtsamängija, kelle kodu seina ilustavad kümned tänukirjad ning muu hulgas ka 2004. aastal August Teppo võistlusmängimiselt ära toodud teine koht.

Oma lähenevale 80. sünnipäevale ja kimbutavale haigusele vaatamata on tegu äärmiselt vitaalse mehega. Mehe elus on justkui kõik saavutatud. On lapsed ja lapselapsed, on tehtud kõvasti tööd, meisterdatud lõõtspille ja kandleid, mängitud sadades pulmades, juubelitel ja laatadel. Ometi ei ole üks mõte juba viimased viis-kuus aastat Endlile rahu andnud.

Elva külje alt Kongutast pärit 79aastase Endli esiisade seas oli nii seppi kui ka väikest viisi pillimehi. Lõbutseti ja pilli mängiti ikka raske töö kõrvalt. Endel tõdeb, et ei teagi täpselt, kuidas lõõtsapisik teda täpselt nakatas.

"Ei olnud mul pilli ega midagi. Saime poisid külavahel kokku ja õppisime üksteise pealt. Harjutamiseks laenasime pille. Vanu lõõtsasid ei liikunud ja uusi meistreid veel ei olnud. Minu tädimees Ärni sõitis vabariigi ajal taksot ja ostis siis endale ka lõõtsa. See maksis tollal kolme lehma raha. Ise ta pilli mängida ei osanud. Kui kuskile peole mängupakkumine tuli, siis võttis ta pillimehe kaasa. Nii ma esimest korda selle kalli lõõtsaga kohtusin," meenutab Endel oma noorukiaega.

Ärni rääkis juba ammu enne siit ilmast lahkumist, et tema uur ja lõõtspill jäävad Endlile. Nõnda ka läks. Ühel päeval andis Endel oma pilli õppimiseks ja mängimiseks oma heale töökaaslasele.

Munkade graveering

"Mõtlesin, et väga tore, kui keegi sellega mängib. Sain ju ka ise pillimängu selgeks tänu headele sõpradele. Sel ajal oli mul juba päris enda tehtud pill olemas. Aga siis lugesin lehest, et sõber on surnud. Üritasin tema lähedaste kaudu teada saada, kelle kätte pill sai, kuid nõnda paraku jäigi," tõdeb Endel.

Pillimeister tegi väikest uurimistöödki, mille põhjal selgus, et lõõts võis koguni Soome rännata.

Endel ei tea kindlalt, kes on pilli meister, kuid tema arvates võib pill kuidagi seotud olla legendaarse lõõtspillimeistri August Teppo või tema õpilastega. Kolmerealisele lõõtsale on graveeritud meistrite nimed Pitkin ja Konsing ning aastaarv 1912. Endli arvates ei teinud pilli algusest lõpuni aga mitte need kaks meest. Tema teada võisid Pitkin ja Konsing olla kaks Petseri kloostri munka, kes tegid lõõtsale kaunistused. Pill on veerand tooni nihkes, mis teeb koosmängu teistega keeruliseks. Kuna tegu oli nõnda vana pilliga, siis tegi Endel sellele uue ja peenema lõõtsa. Siit sai ühtlasi alguse Endli lõõtsameistritee. Pillil oli ka Endli enda valmistatud pruun kast. Just see andis aastaid hiljem mehele teadmise, et ta nägi just oma esimest pilli.

Viis-kuus aastat tagasi toimus Tartus Tiigi tänaval lõõtsameeste kokkutulek, millest võttis mõistagi osa ka Endel.

"Sõitsin oma mikrobussiga ja nägin vilksamisi üht väikest kasvu naisterahvast, kes lükkas käe kõrval ratast, mille pakiraamil oli pruun kast, mille oma esimesele pillile tegin. Tiirutasin veel ümbruskonnas ringi, kuid naine rattaga oli kadunud. Ka ei osanud korraldajad mulle öelda, kes võis see naine olla," räägib ta.

Endel pilli otsimisel abi ei palunud. Tema noortele sõpradele Toots Normanile ja Triin Arakule läks lugu nõnda südamesse, et nad tegid Facebookis üleskutse, et leida inimesi, kes teavad midagi Puhja lõõtsamängija esimesest pillist.

Endel räägib oma lõõtsaloo ära ja võtab kätte ühe omatehtud uhke ja läikiva pilli ning seejärel paneb põlvele ühe vana ja kurnatud välimusega lõõtsa.