Maailm

Ukraina: Venemaa vedagu oma Kamazidega terroristid minema! (5)

Tõnis Erilaid, 14. august 2014, 07:00
VAID JALAKÄIJAD: Ukraina päästeteenistus korjas Pletenivka piiripunktis ajutised laod kokku ja lahkus. Jäid ainult harvad jalgsi piiriületajad. Foto: Reuters / Scanpix
"Esmalt tõid nad tankid ja raketiseadmed Grad, terroristid ja bandiidid. Pärast seda tahavad siia vedada vett ja soola," ütles Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk eile valitsuse nõupidamisel, pidades ülimalt küüniliseks Venemaa soovi saata riigi idaossa humanitaarkonvoi.

"Parem oleks, kui nad need 300 Kamazi tühjalt oleks teele pannud ja oma bandiidid nendega minema vedanud," ütles Jatsenjuk.

Juba enne seda oli siseminister Aresen Avakov kirjutanud Facebookis: "Me ei lase seda kolonni Harkivi oblastisse. See on ametlik teade. Küünilise agressori provokatsioon on lubamatu." Ja lisas rõveda märkuse Putini kohta.

Piiripunktis pandi laod kokku

Seepeale korjas Ukraina päästeteenistus Pletenivka piiripunktis kokku öö läbi püstitatud laagri koos ajutiste ladudega humanitaarabi mahutamiseks ja Harkivi kuberner teatas Venemaa ajakirjanikele, et valitsuse käsu kohaselt läbi tema oblasti konvoid ei lasta.

Ukraina agentuur Unian oletas, et Venemaa suunab oma Kamazid Luhanskile lähimasse Izvarino piiripunkti, kuid Ukraina Punane Rist teatas, et sel juhul ei hakka nad humanitaarabi vastu võtma ega jagama terroristide käes oleval alal.

Samal teemal

Eile õhtul, kui Venemaa konvoi aeglaselt lähenes, Ukraina piirile, kees internetis elav väitlus selle üle, mis on Putini tegelik eesmärk ja mis ikkagi on neis peaaegu 300 Kamazis.

Kas Putin otsib põhjust sõjaks – hea Venemaa tahab aidata, aga halb Ukraina blokeerib ning järelikult tuleb konvoi relvade abil kohale viia, või tahab ta lihtsalt kodusele valijaskonnale näidata, et muretseb venelaste eest ka väljaspool oma riigi piire?

Uudisteagentuuriga unn.ua kõnelnud Ukraina jõuametkondade esindajad märkisid, et venelastel polnud ilmselt algusest peale soovi oma konvoiga läbi Harkivi oblasti sõita või täita ukrainlaste õigustatud soovi – kogu abi piiril lasta Punase Risti autodesse laadida. "See kõik oli bluff, et nad Harkivi oblasti piirile tulevad. Meil on teada, et juba kaks päeva tagasi said Venemaa liiklusinspektorid korralduse organiseerida Rostovi oblastis koridor, et need valged Kamazid läbi Izvarino suunata," ütlesid anonüümseks jäänud ametnikud.

Otse terroristide alale?

President Petro Porošenko pressiesindaja toonitas eile õhtul ajakirjanikele, et keegi ei taha öelda, nagu poleks humanitaarabi vaja. Luhansk on tõepoolest juba 11 päeva ilma vee, elektri ja toiduaineteta ning valitsus otsib pidevalt võimalusi, kuidas sinna abi saata. 270 tonni kõige hädavajalikumat toidust ravimiteni on juba valmis ja tuleb vaid teele panna. Terroristid pole seda lubanud. "Samal ajal lubas Punane Rist tagada Venemaa humanitaarabi laialijagamise Luhanskis. Me olime sellega nõus, kuid ainult tingimusel, et Ukraina piiril laaditakse see Vene veokitelt maha Punase Risti omadesse ja kogu teel saadab koormaid Punane Rist. Venemaa keeldus sellest," ütles pressiesindaja.

Nüüd on võimalikud Venemaa provokatsioonid, mis viivad sõjani. Samas on Ukraina piirivalve valmis koos OSCE esindajatega koormad Izvarinos üle vaatama.

Venemaa presidendi pressiesindaja kinnitas õhtul raadiojaamale Ehho Moskvõ, et humanitaarkonvoi oli endiselt Venemaa territooriumil ja Ukrainas tegeleb sellega Punane Rist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee