Juhtkiri

Juhtkiri | Aga silmad on neil nii lahked... (1)

Õhtuleht, 13. august 2014 17:58
Foto: Andres Varustin
Venemaa kangekaelne soov toimetada Ida-Ukrainasse niinimetatud humanitaarkonvoi tekitab aina enam kahtlusi, et Kremli sõnade taga on peidus midagi muud.

On mõistetav, et Venemaa soovib saata abi Ida-Ukraina elanikkonnale, kellest paljud on sunnitud lahingutegevuse tõttu elama äärmiselt viletsates tingimustes. Teisalt märkis näiteks Rootsi välisminister Carl Bildt, et seni on Venemaa saatnud konfliktipiirkonda küll tanke, relvi ja võitlejaid, levitades surma, hävingut ja meeleheidet. Kummastav on venelaste kiirelt muutunud meel ja soov saata nüüd Ida-Ukrainasse leiba, tekke ja ravimeid.

Bildtiga sama meelt on teisedki Lääne liidrid: Prantsusmaa välisminister hoiatas, et nn humanitaarkonvoi võib olla sõjalise operatsiooni kattevari ja et selle peaks esmalt heaks kiitma Rahvusvaheline Punane Rist. Möödunud nädala lõpul peatasid Ukraina võimud juba ühe Venemaa „humanitaarmissiooni" katse riiki siseneda. Ka USA president ja Saksa liidukantsler on hoiatanud Venemaad edasise sekkumise eest. Ehkki Kreml kinnitab, et kavandab missiooni koostöös Rahvusvahelise Punase Ristiga, väidab viimane, et et ei tea humanitaarkonvoist midagi.

Ukrainlased ja nende liitlased Läänes pelgavad, et ligi 300st veoautost koosnevas kolonnis võivad venelased sisse vedada piisavas koguses relvi ja sõjaväelasi, et tunduvalt halvendada olukorda piirkonnas, kus Ukraina armee on hakanud vaikselt, aga kindlalt edu saavutama. Ent isegi kui veokites ongi aus humanitaarabi, kardavad ukrainlased, et venelased võivad sellega seoses korraldada provokatsiooni. leidmaks ettekäänet vägede sisseviimiseks Ukrainasse. 

Kui Venemaa tõepoolest tahab oma kaasmaalasi Ida-Ukrainas aidata, on see lõppeks lihtne: lõpetada tuleb terroristide varustamine relvadega, võitlejate saatmine konfliktipiirkonda ja olemasolevad nn separatistidel tuleb käskida sõjategevus lõpetada. Alles seejärel võivad venelased pakkuda humanitaarabi, ent kindlasti koostöös Ukraina valitsuse ja Punase Ristiga.