Maailm

Võimud: Venemaa humanitaarabikonvoi Ukrainasse ei pääse (4)

Tõnis Erilaid, 13. august 2014, 07:00
HUMANITAARABI?: Kiiruga valgeks võõbatud autode kolonn hakkas liikuma eile varahommikul. Foto: RIA Novosti
Eile varahommikul, veel pimedas, hakkas Moskva lähedalt Aljabinost liikuma kolme kilomeetri pikkune kiiruga valgeks värvitud 280 veokist koosnev kolonn. Moskva sõnul on autodes Donbassi elanikele mõeldud abisaadetis – lastetoitu, ravimeid, joogivett jms.

Moskva ametnike kinnitusel oli humanitaarabikolonni väljasaatmine kooskõlastatud Rahvusvahelise Punase Risti ja Ukraina võimudega.

Samal teemal

Sellele teatele reageeris esimesena Punane Rist, kes ütles, et nad on kuulnud Venemaa plaanist humanitaarabi saata, kuid hoolimata Punase Risti nõudmistest pole andnud täpset nimekirja autodes sisalduva kauba kohta.

Venemaa ajakirjanduses olnud teateil on autodes 400 tonni kruupe, 100 tonni suhkrut, 62 tonni lastetoitu, 54 tonni meditsiinivarustust ja ravimeid, 12 000 magamiskotti, 69 diiselelektrijaama jms.

Paljude lääneriikide esindajad teatasid kohe, et Venemaa püüab ilmselt humanitaarabi sildi all saata Ukrainasse oma sõjaväge, põhjendades seda vajadusega abikolonni kaitsta. Oma meki toimuvale andsid ka Venemaa blogijad, kes kirjeldasid, kuidas sõjaväelaigulisi KAMAZe kähku lubjavärviga valgeks võõbati ja nendelt sõjaväele osutavad numbrid maha katkuti.

Esialgsete teadete kohaselt peatus autokolonn ööl vastu tänast Voronežis ja plaanib täna jõuda Ukrainaga kokku lepitud piiripunkti Harkovi oblastis.

"Ukraina ei luba Venemaa autode liikumist oma territooriumil," teatas president Petro Porošenko administratsiooni asejuht Valeri Tšalõi.

"Autod peavad seisma jääma piiripunkti tollialal, kus kaup korra kohaselt kontrollitakse ja seejärel antakse laadung üle Punasele Ristile, kes peab kogu kauba oma autodele laadima ja seejärel varem kokku lepitud marsruudil koos OSCE vaatlejatega Luganskisse sõitma."

Humanitaarabi üle kõnelusi pidanud Ukraina endine president Leonid Kutšma lisas, et Luhanskisse jõuavad ühekorraga ka abisaadetised Euroopa Liidult, Ühendriikidelt ja Ukrainalt endalt. Abi jaotab laiali Punane Rist.

"Euroopa Liit saadab Ukrainale humanitaarabiks 2,5 miljonit eurot. Venemaagi võiks magamiskottide asemel raha eraldada, me hoolitseme ise oma inimeste abistamise eest," märkis Tšalõi.

Ülemraada lubas kehtestada sanktsioone

Eile viis Ukraina ülemraada riigi seadusandlusesse mõiste "rahvusvahelised sanktsioonid", mis annab presidendile riigi julgeolekunõukogu ettepanekul õiguse kehtestada sanktsioone mitte ainult Ukraina kdanikele ja organisatsioonidele, vaid ka välisriikidele.

Peaminister Arseni Jatsenjuk kiirustas raadat tagant rõhutades, et esimesed sanktsioonid tuleb kehtestada veel sel nädalal.

"Kannatab ka Ukraina majandus," möönis Jatsenjuk Venemaa vastusanktsioonide võimalust.

Varem on teatatud, et valitsus soovib kehtestada sanktsioonid 172 inimesele ja 65 ettevõttele, kes Venemaal ajavad Ukraina terroriste toetavat poliitikat. Ukraina võib katkestada oma territooriumil ka gaasi- ja naftatransiidi Venemaalt Euroopa Liitu ja on teinud ettepaneku, et selle sanktsiooni gaasi puudutava osa vältimiseks tuleks Euroopa gaasifirmadel uuendada oma lepingud Gazpromiga nii, et gaas ostetakse Venemaa piiril. Säärasel juhul Ukraina transiiti ei tõkesta.

Kuid sanktsioonid võivad puudutada ka Ukrainas tegutsevaid erakondi (näiteks kommunistlikku parteid) ja koguni aja-kirjandusväljaandeid, mis teeb muret sõnavabaduse kaitsjaile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee