Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: kas oled Piusa koobastest näinud kõige magedamat osa? (31)

Marko Kaldur, 12. august 2014 15:16
Foto: Marko Kaldur
Piusa koopaid teab enamik meist. Sama palju aga ei teata seda, et külastajatele näidatakse vaid kõige magedamat osa koobastikest, sellal kui põnevamad maa-alused kohad hoopis lähinaabruses varjatult peituvad.

Piusa Koobaste Külastuskeskus võib küll esmapilgul tunduda huvitav ja põnev ning saab sealgi turvaliselt ja steriilselt astuda mõned sammud maa alla. Rääkimata ekspositsioonist või muudest krõbeda hinnaga turismiteenustest.

Ent kõik see kahvatub ülejäänud Piusa koobastike kõrval, mis asuvad napi mõnesaja meetri raadiuses Piusa Koobaste Külastuskeskusest ja nn Muuseumikoopast.

Oluline on siiski teada, et kaitsealal on tervikuna kehtestatud sihtkaitsevööndi kaitsekord. Kaitse-eeskirjaga (RT I 1999, 75, 707) on lubatud külastjatale vaba juurdepääs suurimasse koopasse - Sammaskoopasse, ülejäänud koobaste külastamine on lubatud vaid kaitseala valitseja, Põlvamaa KKT loal 1. maist kuni 31. augustini päikesetõusust kuni loojanguni.

1922-1966. aastal kaevandati Piusal maa alt klaasiliiva.

Kaevandustööde käigus rajati Piusa raudteejaamast põhja poole erinevatel andmetel 6-8 eri tüüpi koobastikku, millest vaid Muuseumikoobast tänapäeval laiemalt tutvustatakse.

Samal teemal

Ülejäänud koopad (nt Suur koobas, Hea koobas, Mõrsjamäe koobas, Rebasekoobas jt) on endiselt alles ning annavad Muuseumikoopale (ehk Sammaskoopale) paljuski silmad ette.

Liivakarjääri järsu seina taga peitub suurim koobastikest, kus Muuseumikoopast kõrgemadki käigud sadu meetreid maa alla sukelduvad.

Kohati kaob neis koobassaalides tunnelilagi kõrgele pimedusse (sinna mahuks väiksem kirik ära) ning põneva seigana laskub ühes kohas kitsas käik suisa tasandi/korruse võrra allapoole. Mis tolle käigu lõpus peitub ning miks selline omal ajal rajati, on tänaseni vastuseta jäänud. Mõnes kohas näeb veel jälgi raudteestki, mida mööda kaevandusest liiva Piusa raudteejaama transporditi.

Muuseumikoopast läänes, maanteeristmiku suunas, asuvates koobastes võib pea liivaprügiseks määrida. Sest sedavõrd madalad on kohati need käigud ning sissepääsu juures korrapäraselt kulgevad tunnelid lähevad hiljem segadusttekitavalt risti-rästi.

Teisel pool maanteed leidub mitu koobastikku, mille põhja tasapisi vesi nõrgub, nii et sinna kuiva jalaga naljalt sisse ei pääse.

Mägramõõtu koopahuvilistele avaneb karjäärimäe harjal väike avaus tundmatusse - kuuldavasti olevat korra inimene sinna sisse roomates kinni jäänud ning tuli ta köite abil välja kiskuda.

Ning raudteest lõuna poole leidub veel jälgi paarist uurimisstollist, mis samuti klaasiliiva tuvastamiseks maapinda uuristati.

Kokku on käike, tunneleid, saale Piusa erinevates koobastikes mitmekümne kilomeetri jagu.

Piusa keerukates koopalabürintides küll Minotaurust ei kohta, küll aga on seal endale pesa teinud arvukad nahkhiired, kellele Piusa on Eesti suurim talvitumiskoht.

Lisaks ca 3000 Piusal talvituvale nahkhiirele viivad koobastesse ka eri mõõdus loomajäljed; rääkimata inimestest, kes seal taskulampide, laternate, tõrvikute või küünalde valguses uudishimulikult ringi ekslevad.

Hetki rännakult

"Vaevalt mõnikümmend meetrit koopaavast seespool torkas silma kerge valguskuma kaugemal. Taskulampi kustutades selgus, et tõepoolest - mitu käigusuud edasi paistis ühest naabertunnelist kerge värelev valgus.

Kohapeale sammudes võis näha maapinnale ning seina sisse uuristatud orvadesse poolringis asetatud küünlaid. Tundus, et need olid seal vähemalt paar tundi juba leegitsenud, kui mitte kauemgi.

Ei hakanud näpuga kontrollima, mida kummalise riituse elluviijad täpselt olid klaasiliiva sisse nõristanud. Ülejäänud aja koobastes ringi uidates tundus aga kogu aeg, otsekui keegi jälitaks ning läbipaistmatust pimedusest kellegi pilk pidevalt kuklasse torgiks."

Asukohad:
Piusa koobastikud (200-600 meetri raadiuses Külastuskeskuse ümbruses männimetsas): 57.841237,27.466147

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti Avasta Eesti lehelt kodulehelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee