REOPÜÜDJAD: Päästeamet paigaldas ojale õlipüüdmispoomid, et vältida reostuse levikut. Ühtlasi kiskus Ökopesa töötaja ojast taimi ära, et pääseks tolmuimeja tüüpi masinaga reostust koristama. Foto: Laura Oks
Teet Teder 12. august 2014 07:00
Laupäeval avastati, et alles juulis lõplikult valminud Eleringi avariireservelektrijaamad Kiilis lekkisid kohalikku ojja reovett.

Elektrijaama taga jookseb umbes põlvekõrguse veega ligi paari meetri laiune oja, mis on ühenduses Keila jõega. Pühapäeval oli seal umbes 50meetrisel lõigul näha pinnal õlisegust ainet. Paarsada meetrit edasi enam õli näha ei olnud. "Ilmselt sattus sinna ka kustutusvahu jääke ja see tõenäoliselt jõudis Kiisa asula vahele. Vahuaine on müüja seletuse järgi nagu seebivesi ja ohtlik see ei tohiks olla," ütles Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster, kes samas ei välista, et asula vahele võis jõuda ka mootorite jahutusvedelikku.

Elektrijaama juures on maa-alune mahutite süsteem, mida nimetatakse õlipüüduriks. Sinna kogunevad tavaolukorras kokku õli, kütuse, jahutusvedeliku või vahuaine jäägid. Kui seda on piisavalt kogunenud, pumbatakse see välja ja viiakse utiliseerimisele.

Mahutist läheb toru otse kraavi. Nimelt koguneb mahutitesüsteemi ka territooriumile sadav vihmavesi, aga jääkainetest eraldi. "Vihmavett lastaksegi aeg-ajalt kontrollitult välja. Aga eelmisel nädalal, seni arusaamatutel põhjustel, läks sealtkaudu välja ohtlikke aineid. Siiber on seal vahel, aga mingil põhjusel läks see lahti. Kas ise või inimliku eksituse tõttu, me ei tea veel," selgitab Köster juhtunut.

Teada ei ole, kui palju mahutites ohtlikke jääke oli, ja seetõttu ei ole teada, kui palju aineid loodusesse jõudis. Viimati tühjendati mahuteid mais. Jaamas midagi juhtunud ei ole, ning reoained on sattunud õlipüüdurisse ehitamisel ja katsetamisel. Elering ise reostust ei avastanud. Keskkonnainspektsioonile teatasid reostusest kohalikud elanikud. Kustutusvahu komponentidel on ärritav toime, seega tuleks jões ujumist ning kokkupuudet vahu jääkidega vältida.