Eesti uudised

Koolipoiss uppus segastel asjaoludel: "Ardo ei läinud kunagi üle pea vette!" (104)

Arvo Uustalu, 7. august 2014 07:00
EI HÜPANUD: Uppunud noormehe isa on kindel, et kesise ujumisoskusega poeg tornist vette ei hüpanud. Foto: Aldo Luud
Karske sportlik noormees uppus vaid mõne meetri kaugusel puhkajatest tulvil rannast ja keegi ei pannud tähele

"Matsime just poja maha, aga me ei tea tänaseni, mis siis tol päeval Porkuni järvel juhtus," ütleb uppunud noore mehe isa Harri. Ühe versiooni järgi hüppas väikese seltskonna kaine autojuht aasimise lõpetamiseks tornist vette ja uppus.

Leinas Harri töötab Ida päästekeskuses. Tal on väga valus poja traagilisest hukkumisest rääkida. Samas annaks ta poja kurva kogemuse taustal noortele nõu, kuidas taolisi veeõnnetusi vältida. Kui ta vaid teaks, mis juhtus.

26. juulil kell 17.10 teatati häirekeskusele, et kadunuks on jäänud Lääne-Virumaal Tamsalu vallas asuvasse Porkuni järve ujuma läinud noormees. Saatuse tahtel kuulis seda siseraadio teel edastatud teadet ka Harri, kes koos Väike-Maarja päästekomando ja Vajangu vabatahtlikega järve äärde kihutas.

Kell 18.30 leiti kaldast 5–6 meetri kauguselt kõrkjate lähedalt veest 18aastane Ardo.

"Olin juures, kui poiss välja tõmmati. Rahvast oli ümberringi murdu. Kui inimene kaldast nelja meetri kaugusel upub, siis ei mõista ma kuidagi, kuidas keegi seda ei näinud. Ma ei kujuta ette, kuidas saab uppuda poolesaja inimese juuresolekul," räägib isa.

Harri ja pereema Sveta ütlevad, et poeg oli terve nagu purikas ja tegeles mitme spordialaga.

"Ekspertiis ei selgitanud välja, mis võis uppumise põhjustada. Pojal polnud meile teadaolevalt ka ühtegi haigust," tõdeb Harri.

Ta ütleb, et Ardo ei ujunud kuigi hästi, pigem hoidis poeg end natukene vee peal. Noormees ei läinud kunagi sügavamale kui kaelani vette.

"Seetõttu ei tuleks kõne allagi, et ta hüpanuks tornist vette või oleks sukeldunud. Kahjuks on tänapäevane kooliharidus selline, et koolis lapsi korralikult ujuma ei õpetata," kriibib isa hinge.

Traagilisest uppumiskohast kümmekonna meetri kaugusel asub hüppetorn.

"Keegi ei oska öelda, kuidas see juhtuda võis. Sõbrad ütlesid, et nemad olid hüppetorni juures ja ei näinud, kui poeg ujuma läks. Poeg võttis oma saladuse kaasa," ohkab Harri.

Hakati otsima kainet autojuhti

Eile pärastlõunal Porkuni järve tornist alla hüpanud kohalikud mehed tõdevad, et terve inimesega ei saa ka tornist hüpates midagi juhtuda.

"Torni ümber on igal pool nii sügav vesi, et siit hüppavad vette ka väikesed poisid," teab teisel pool järve elav noormees.

Samas tõdeb ta, et sel traagilisel laupäeval oli tuul torni poolt just kõrkjate poole, kust Ardo leiti.

"Sain aru, et väike sõprade seltskond tahtis koju minema hakata, aga kadunud oli kaine autojuht. Siis märgati, et tema riided on korralikult kokkupanduna kaldal," räägib saatuslikul laupäeval rannas tööl olnud naine. Mures sõbrad hakkasid Ardot otsima, kiigati ka kohvikusse.

"Siin ei oska tõesti midagi arvata, rahvast oli rannas nagu murdu," räägivad kohviku töötajad.

Ühe rannas olnud poisi teada oli Ardo seltskonna kaine autojuht, kellelt aasimisi küsitud, kas julged hüpata? Harri on kindel, et poeg tornist ei hüpanud. Seda, kas poeg võis sõpradele olla kaine autojuht, Harri ei tea.

Ardo elas Rakveres Murru tänavas. Tema majanaabrite sõnul oli Ardo väga tubli noor mees.

"Minu silme all kasvas siin üles. Ei tea küll, kuidas Ardo ema ja isa selle valu üle elavad," ütleb Murru tänaval elav naine.

Üks majaelanik tõdeb, et on Porkuni järves omal ajal isegi palju ujumas käinud.

"Järve tulevad külmad allikad. Kui poisil oli tervisega kõik korras, siis ei saa muud olla, kui et ta kuumenes päikese käes üle ja kaotas vees meelemärkuse," lausub ta.

Porkuni järve ääres eile puhanud Terje sõnul läheb järv järsku sügavaks ning järves on üsna ranna lähedal ka vesikasvusid. Vetelpäästet rannas ei ole.

Samal teemal

17.09.2014
Pärnumaal uppus kodutiiki nelja-aastane poiss

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee