Eesti uudised

Virtsu staarõunapuu läks soojaga taas peast segi (7)

Küllike Rooväli, 7. august 2014 07:00
PEAST SOE PUU: Virtsu mehe Aimar Roometsa õunapuu kasvatab tänavuse kuumaga juba teisi õisi. Kõrval samalt puult murtud oks õuntega.Foto: Aimar Roomets
Kui 2006. aastal pääses Virtsus Aimar Roometsa koduaias kasvav õunapuu ajalehtede esikülgedele oktoobris õide puhkemisega, siis tänavu hakkas juba õunu kandev puu õitsema hoopis südasuvel.

Praegu kannab õunapuu kahte pesakonda vilju – kevadistest õitest paisuvad õunad, aga õitsevad ka teised õied, mis katsetavad samuti veel õunteks saamist.

Virtsus Uuel tänaval elav Roomets peab oma õunapuud lihtsalt edevaks, sest 2006. aasta oktoobris, kui suur sügis juba käes oli, otsustas puu soojade ilmadega äkitselt õitsele puhkeda.

"Panin pildi sellest huvitavast loodusnähtusest internetti ja eks sealt leidsid selle uudise teiste lehtede toimetajad," räägib Roomets. "Nii juhtuski, et meie õunapuu oli järsku kõigi lehtede esiküljel."

Puu omanik avastas oma puu ootamatu kuulsakssaamise kaheksa aastat tagasi ühel hommikul, kui hommikutelevisioonis ajalehtede tutvustusi ette loeti.

"Tavaliselt ma nii vara üles ei tõuse, aga naine vaatas telekat ja ajasin ennast ka üles. Ja mis ma näen, – meie õunapuuõied," meenutab Roomets.

Puu kohta ütleb omanik, et ühest erakordsest õitsemisest oli edevale taimele vähe, sest kuulsus ei saa aastatega kaduda. Sestap otsustas puu taas kummalisel ajal õide puhkeda.

Roometsa sõnul on tänavu puule olnud kehv aasta – kokku kandis puu ainult neli õuna.

"Hoolimata sellest on puul nüüd uued õied ja ma siin naljatasin, et kui tänavu jälle pikalt sooja peab, saavad ubinad ehk jõuluks valmis," muigab Roomets.

Tegu on täiesti tavalise, magusapoolsema hilja valmiva õunasordiga, mille nime ja päritolu mees ei tea. Puu sai ta üsna väiksena kaasa 12 aastat tagasi ostetud majaga.

Tema sõnul oli varasemal pildil väike lavastusmoment ka sees, sest pildil oleva õie murdis abikaasa koos ladvaoksaga, et töökaaslastele näha viia.

"Mina pistsin selle sama puu külge õunte vahele ja tegin mälestuseks pilti," kirjeldab Roomets pildi sündi. Ega tema ju teadnud, et see internetist otse ajalehtede esikülgedele satub.

Praeguse õitsemise ajal lavastas ta nüüd vastupidise foto, murdes õuntega oksa ja pani selle õitseva oksa kõrvale. "Aga mingit pettust siin pole, sest kõik toimub ikka sama puu piires," märgib Roomets.

Eelmine õitsemine koos soojarekordiga

2006. aastal kirjutas Õhtuleht, et 45 viimase aasta kõige soojem september meelitas õunapuud õitsema ja lõi ridamisi soojarekordeid. 2006. aasta september kordas 31 aasta tagust soojarekordit, kui septembri keskmine temperatuur oli 13,9 kraadi.

Samal teemal

19.09.2015
Augustis sündis taas soojarekord

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee